Nawigacja

Aktualności

Dyskusja online „Wielka improwizacja? Szczecin 1945 r.” – Szczecin, 2 lipca 2020

„Do kogo ma należeć ten Szczecin, może do Szwecji?” „Miasto jest systematycznie palone przez Sowietów”. „Fala gwałtów. Codziennie gwałcone są Polki”. „Wielu Niemców mieszka w na pół zasypanych domach, niektórzy zagrzebali się w podziemiach”. „Szczecin jest polski!”

W lipcu 1945 roku na ścianach szczecińskich domów zawisł afisz obwieszczający, że „Szczecin jest polski!”. Tym samym, jak twierdził Piotr Zaremba, zakończyło się „szczecińskie prowizorium”. Ale czy na pewno? Czy wszystko zostało już przesądzone, a w mieście nad Odrą zapanował spokój i dobrobyt? Po 75 latach warto przyjrzeć się sytuacji panującej w mieście zarówno przed, jak i po symbolicznej dacie wyznaczającej urodziny polskiego Szczecina, w którym mieszkało wówczas kilkadziesiąt tysięcy Niemców i kilka tysięcy Polaków. A decydujące wpływy posiadali Sowieci.

W czwartek 2 lipca o godz. 18.00  na fanpage'u Facebook @IPN.Szczecin oraz YouTube IPNtvPL zapraszamy na dyskusję online „Wielka improwizacja? Szczecin 1945 r.”, w której udział wezmą:

  • dr hab. Eryk Krasucki (Instytut Historyczny Uniwersytet Szczeciński)
  • dr Katarzyna Rembacka (OBBH IPN Szczecin)
  • dr Tomasz Ślepowroński (Instytut Historyczny Uniwersytet Szczeciński)
  •  moderator: dr hab. Sebastian Ligarski (OBBH Szczecin)

Transmisja:

 

Zapowiedź transmisji:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

do góry