Nawigacja

Książki – Szczecin

Mój Sierpień ’80. Pomorze Zachodnie na drodze do wolności

  • Mój Sierpień ’80. Pomorze Zachodnie na drodze do wolności
    Mój Sierpień ’80. Pomorze Zachodnie na drodze do wolności

Mój Sierpień '80. Pomorze Zachodnie na drodze do wolności, opracował zespół:Przemysław Benken, Magdalena Dźwigał, Artur Kubaj, Marta Marcinkiewicz, Michał Siedziako, pod redakcją Magdaleny Dźwigał, Artura Kubaja i Michała Siedziako,Szczecin 2015, 296 s.

W 35. rocznicę podpisania w Szczecinie porozumienia przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, na czele z Marianem Jurczykiem, oraz Komisję Rządową, kierowaną przez wicepremiera Kazimierza Barcikowskiego, oddajemy w Państwa ręce publikację, która nie jest rozprawą naukową – tych powstało już wiele. Proponujemy relację z indywidualnych doświadczeń, zapisaną w retrospektywnych przekazach uczestników wydarzeń gorącego lata 1980 r. oraz osób, które następnie włączyły się w budowę ogromnego ruchu społecznego, jakim była „Solidarność”. Intencją redaktorów było wychwycenie w rozmowach ze świadkami historii elementów takich jak osobiste przeżycia, klimat, atmosfera i emocje, które towarzyszyły wydarzeniom tamtych dni.

Książka zawiera symboliczne trzydzieści pięć relacji na 35-lecie podpisania porozumień sierpniowych. Współczesne wspomnienia, opatrzone bogatym materiałem zdjęciowym, poprzedzają archiwalne zapisy przemówień dwóch nieobecnych już liderów „Solidarności” Pomorza Zachodniego – Mariana Jurczyka oraz Aleksandra Krystosiaka – byłego żołnierza Armii Krajowej, współpracownika Komitetu Samoobrony Społecznej KOR, który 18 sierpnia 1980 r. w Stoczni Remontowej„Parnica” doprowadził do wybuchu Wielkiego Strajku w Szczecinie.

Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Opozycja w Polsce 1976–1989. Encyklopedia Solidarności”

 

Gdzie kupić publikacje:

Szczecin

do góry