Nawigacja

Książki – Szczecin

Pogoń Szczecin. Szkice z tajnej historii

  • Pogoń Szczecin. Szkice z tajnej historii
    Pogoń Szczecin. Szkice z tajnej historii

Sebastian Ligarski, Grzegorz Majchrzak, Ryszard Stefanik, Grzegorz Racinowski, Zbigniew Stanuch, Pogoń Szczecin. Szkice z tajnej historii, Szczecin 2021, 152 s., ISBN 978-83-8229-339-5                        

Pytanie, jakie każdy fan klubu i znawca historii regionu powinien sobie zadać, brzmi: co wiem o historii „Dumy Pomorza”? Z socjologicznego punktu widzenia ciekawe byłyby również badania na temat tego, ilu kibiców interesuje się swoim klubem w sposób kompleksowy, ogarniając nie tylko teraźniejszość, czyli bieżące wyniki i ruchy kadrowe klubu, a ilu jest zorientowanych w tematyce przeszłości swojego zespołu, jego historii oraz różnych społeczno-polityczno-gospodarczych uwarunkowaniach, które determinowały jego rozwój.

Okazuje się bowiem, że historia Pogoni nie jest wcale taka prosta do odtworzenia, jak pozornie mogłoby się wydawać. Sięgając do samych korzeni powstania klubu, napotykamy na pewne niejasności, które autorzy niniejszej książki próbowali rozwikłać podczas prac nad publikacją, ale okazało się to na tyle trudne, że znaki zapytania, które pojawiły się na początku pracy, pozostały także po jej zakończeniu. Dlaczego? Na niektóre tematy w źródłach nie ma odpowiedzi, a u tzw. świadków historii zaciera się pamięć i niektóre kwestie pozostają bardziej strefą domysłów niż niczym nie zachwianej pewności.  ​

 

Zapraszamy do obejrzenia materiału operacyjnego Służby Bezpieczeństwa PRL z meczu finału Pucharu Polski pomiędzy Legią Warszawa a Pogonią Szczecin (1:0 po dogrywce) rozegranego 28 czerwca 1981 r. w Kaliszu.
Film pochodzi ze zbiorów Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej i stanowi materiał uzupełniający do publikacji Pogoń Szczecin. Szkice z tajnej historii.

 

 

Gdzie kupić publikacje:

Szczecin

do góry