Nawigacja

Komunikaty

Prokurator OKŚZpNP w Szczecinie skierował do Wojskowego Sądu Garnizonowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko Józefowi G.

JSK Internet - Serwis techniczny
Data publikacji 26.09.2014

S 39/13/Zk

26 września 2014 r. prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie skierował do Wojskowego Sądu Garnizonowego w Szczecinie akt oskarżenia przeciwko Józefowi G.

Prokurator zarzucił podejrzanemu, iż w roku 1951, jako pełniący obowiązki oficera śledczego Wojskowej Prokuratury Rejonowej w Szczecinie, działając wspólnie i w porozumieniu z funkcjonariuszami państwa totalitarnego, realizując cele polityki władz, świadomie brał udział w prześladowaniach ze względów politycznych członków Samodzielnej Organizacji Podziemnej, poprzez przekroczenie uprawnień, polegające na zarzuceniu i oskarżeniu członków organizacji o przestępstwa, których swoim zachowaniem nie popełnili.

Czyn zarzucany podejrzanemu zakwalifikowany został z art. 231 § 1 kk w zw. z art. 12 kk w zw. z art. 2 ust 1 i art. 3 ustawy z dnia 18.12.1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz.U. 2014/1075). Z uwagi na popełnienie powyższego czynu w ramach struktur państwa totalitarnego zakwalifikowano go jako przestępstwo wyczerpujące znamiona nie tylko zbrodni komunistycznej, ale także zbrodni przeciwko ludzkości, co powoduje, iż przestępstwo to nie uległo przedawnieniu.

Naczelnik
Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni
przeciwko Narodowi Polskiemu
w Szczecinie

Dariusz Wituszko

do góry