Nawigacja

Komunikaty

OKŚZpNP w Szczecinie zakończyła śledztwo w sprawie bezprawnego pozbawienia wolności osób internowanych pomiędzy 12 a 17 grudnia 1981 r. przez Andrzeja Marcinkowskiego – Komendanta Wojewódzkiego MO w Koszalinie

JSK Internet - Serwis techniczny
Data publikacji 04.03.2014

S 86/06/Zk 

Oddziałowa Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie informuje, iż w dniu 10 lutego 2014 r. zakończyła śledztwo w sprawie bezprawnego pozbawienia wolności osób internowanych pomiędzy 12 a 17 grudnia 1981 r. przez Andrzeja Marcinkowskiego – Komendanta Wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Koszalinie na mocy wydanych decyzji o internowaniu.

Przedmiotowe śledztwo zostało wyłączone do odrębnego prowadzenia ze śledztwa o sygnaturze S 111/05/Zk, dotyczącego bezprawnego internowania osób w okresie stanu wojennego w Polsce przez Komendantów Wojewódzkich Milicji obywatelskiej w Szczecinie, Gorzowie Wlkp. i Koszalinie. W czasie śledztwa dotyczącego bezprawnych internowań w Koszalinie ustalono 31 osób pokrzywdzonych, które w okresie od 13 do 17 grudnia 1981 r. zostały pozbawione wolności przez Komendanta Wojewódzkiego w Koszalinie. W przeważającej większości przypadków podstawą do internowania osób była ich działalność w NSZZ „Solidarność"

W toku prowadzonego śledztwa przeciwko byłemu Komendantowi Wojewódzkiemu MO w Koszalinie ustalono, iż zmarł on 31 października 1998 r. Z tych względów śledztwo zostało umorzone wobec śmierci sprawcy, tj. na podstawie art. 17 § 1 pkt 5 kpk.

Dariusz Wituszko
Naczelnik OKŚZpNP w Szczecinie

do góry