Nawigacja

Aktualności

Wernisaż wystawy „Ukradzione Dzieciństwo” – Szczecin, 23 sierpnia 2019

Wernisaż uzupełniła dyskusja, poświęcona losom dzieci podczas wojny i okupacji, w której udział wzięli: autor wystawy dr Tomasz Łabuszewski, Izolda Kozłowska córka por. Czesława Zajączkowskiego ps. „Ragner” oraz psycholog Adriana Żak. Moderatorem dyskusji był Dariusz Baranik. 23 sierpnia obchodzony był Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.

Wernisaż oraz dyskusja odbyły się  23 sierpnia 2019 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Szczecinie, al. Wojska Polskiego 21.  

Ekspozycja została przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Ukazuje życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenie II wojny światowej. Pokazuje jak wyglądało ich życie, a także jak zmieniło się w czasie wojny. Okres dzieciństwa, który został brutalnie przerwany przez politykę terroru prowadzoną przez okupantów, pozostawił w ich życiu ogromną traumę . Ekspozycja odnosi się również do losów dzieci z różnych mniejszości narodowych w tym: Żydów, Romów, Ukraińców, Białorusinów, Poleszuków, Karaimów, Ormian, Hucułów, a także do traumatycznych przeżyć związanych z gettem, obozem, przymusową pracą, deportacjami, egzekucjami itd.

Wystawa „Ukradzione dzieciństwo” ukazuje ból, jaki dotknął Polaków w czasie wojny, naznaczonej okupacyjnym terrorem i walką o przetrwanie. Podczas wernisażu odbyła się również dyskusja z autorem wystawy dr Tomaszem Łabuszewskim, Izoldą Kozłowską córką por. Czesława Zajączkowskiego ps. „Ragner” oraz psycholog Adrianą Żak Nasi goście starali się przybliżyć i wyjaśnić czym było tytułowe „ukradzione dzieciństwo” oraz jakie były jego następstwa tj. powojenna trauma, ale również wzrost potraumatyczny. Dyskuja była transmitowana na żywo na naszym fanpag'u na Facebooku. Zachęcamy do odtworzenia relacji video.

23 sierpnia to również 80. rocznica podpisania układu pomiedzy Niemcami a Związkiem Sowieckiem, układu który otworzył drogę do II wojny światowej i wszystkich jej konsekwencji, m.in. obozów koncentracyjnych, krematoriów i gułagów, a potem długich lat „zimnej wojny” – dla wielu społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej oznaczającej dalsze zniewolenie. W rocznicę podpisania tego porozumienia, znanego jako pakt Ribbentrop-Mołotow, obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych został proklamowany przez Parlament Europejski w 2008 r. Uroczyste obchody tego dnia zostały po raz pierwszy zorganizowane w 2011 r. w Warszawie. Podpisano wówczas „Deklarację Warszawską”, której sygnatariusze zwrócili uwagę na konieczność podtrzymywania w pamięci Europejczyków zbrodniczych konsekwencji działań reżimów totalitarnych i wezwali Unię Europejską do badania oraz gromadzenia dokumentacji związanej z tymi zbrodniami.

Data obchodzenia Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych jest nieprzypadkowa – 23 sierpnia w 1939 r. ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy i ZSRS, Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, podpisali w Moskwie układ o nieagresji, który przesądził o wybuchu wojny, co było równoznaczne z IV rozbiorem ziem polskich. Najważniejszą częścią porozumienia dwóch totalitarnych potęg był dodatkowy, tajny protokół uzgadniający podział Europy Środkowo-Wschodniej (w tym Polski) na niemiecką i sowiecką strefę wpływów. Ustalenia te stanowiły zapowiedź ludobójczej polityki, w tym Holokaustu, a także masowych deportacji oraz represji dokonywanych w imię zbrodniczych idei.

 

Program najbliższych wydarzeń w CE IPN „Przystanek Historia” w Szczecinie

do góry