Nawigacja

Aktualności

Wojewódzkie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – Stargard, 1 września 2019

Na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym w Stargardzie punktualnie o godz. 4.45 rozpoczęły się wojewódzkie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 1 września 2019 r. przypada 80. rocznica napaści nazistowskich Niemiec na Polskę, a tym samym rocznica heroicznej walki podjętej przez setki tysięcy polskich żołnierzy w obronie Ojczyzny. II Wojna Światowa zaczęła się od ataku na Polskę, to Polacy stanęli do walki i jako pierwsi odczuli skalę jej totalnego charakteru. Miliony musiało opuścić swoje domy, tysiące przelało krew za Polskę. W tym szczególnym rocznicowym roku Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie chce  przypominać o obrońcach Ojczyzny oraz głośno mówi o ofiarach najtragiczniejszego w historii ludzkości konfliktu zbrojonego  i bezpowrotnych stratach poniesionych przez nasz kraj. Dlatego 1 września o godz. 4.45 na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym w Stargardzie (ul. Reymonta 26) odbyły  się wojewódzkie obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Uroczystość rozpoczęła się od pokazu  "światło i dźwięk" w hołdzie obrońcom Ojczyzny walczących w wojnie obronnej 1939 r.  Następnie  w otoczeniu świetlnej iluminacji głos zabrali przedstawiciele organizatorów. Punktem kulminacyjnym uroczystości był apel pamięci, salwa honorowa oraz zapalenie zniczy na grobach polskich żołnierzy.

Na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym w Stargardzie spoczywa 61 polskich żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 r. stanęli do walki przeciw siłom niemieckim, na czele z płk Ignacym Misiągiem, przedwojennym szefem Biura Personalnego M.S.Wojsk. W czasie wojny był dowódcą Oddziału Wydzielonego „Ignacy”, walczącego w szeregach 6. Dywizji Piechoty. Pułkownik Misiąg po zakończeniu walk trafił do niewoli niemieckiej. W Oflagu II C Woldenberg (Dobiegniew) pełnił funkcję starszego obozu i kierował obozową organizacją podziemną. Zmarł 24 I 1942 r. w centralnym szpitalu II Okręgu Wojskowego tzw. Reservelazarett II w Stargardzie​. 

 

 • Fot. M.Manowski/IPN
  Fot. M.Manowski/IPN
 • Fot. M.Manowski/IPN
  Fot. M.Manowski/IPN
 • Fot. M.Manowski/IPN
  Fot. M.Manowski/IPN
 • Fot. M.Manowski/IPN
  Fot. M.Manowski/IPN
 • Fot. M.Manowski/IPN
  Fot. M.Manowski/IPN
 • Fot. M.Manowski/IPN
  Fot. M.Manowski/IPN

 

Dzisiaj, w 80. rocznicę agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę spotykamy się na trenie Międzynarodowego Cmentarza Wojennego w Stargardzie. To miejsce wiecznego spoczynku żołnierzy polskich, bohaterskich obrońców Ojczyzny, którzy trafili do obozów jenieckich w Stargardzie i Dobiegniewie. Obok nich pochowani są również żołnierze innych armii sojuszniczych, którzy w okresie II wojny światowej znaleźli się w niemieckiej niewoli – powiedział wojewoda Tomasz Hinc.

- Nie możemy nigdy zapomnieć, ze to w dniu 1 września 1939 roku wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej. Sojusz dwóch zbrodniczych totalitaryzmów, którego konsekwencją był podbój terytorium Polski i jego podział zapoczątkował najbardziej tragiczny okres w dziejach naszego Narodu. W wyniku rozpętanego przez Niemców terroru zginęło 6 milionów obywateli Rzeczypospolitej, z których połowę stanowili polscy Żydzi – podkreślił wojewoda Hinc.

gen. dyw. Maciej Jabłoński - dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej:  80. rocznica wybuchu II wojny światowej skłania Nas wszystkich do ciągłej refleksji mimo tego, iż już trzecie pokolenie Polaków żyje w kraju wolnym od okropieństw wojny totalnej. Analiza przyczyn doprowadzenia do militarnej konfrontacji, zrealizowanej w niespotykanej do tej pory skali z jej bezpośrednim wyniszczającym wpływem na środowisko cywilne jak i również przebiegu konfliktu oraz jego następstw wyrażanych geopolitycznym kształtem „świata powojennego” to proces niezwykle istotny, dający nam odpowiedź jak postępować aby eliminować niebezpieczeństwo powtórzenia się kataklizmu. Obowiązkiem nas wszystkich jest wspominanie obrońców naszej Ojczyzny oraz wszystkich tych, którzy zapłacili najwyższą cenę jaką było ich życie i zapisali się chwalebnie na kartach historii walk o wolny od nienawiści, rasizmu oraz niosących je ideologii totalitarnych świat.

 

Licznie pochowani w tych indywidualnych i zbiorowych mogiłach, imienni i nieznani żołnierze września 1939 roku i całego okresu wojennej walki, jeńcy niemieckich obozów, szpitali i transportów domagają się i zasługują na naszą pamięć i hołd. Dziś wyrażamy szacunek i wdzięczność za waszą walkę o wolną Polskę i pokój - powiedział Rafał Zając.  – powiedział prezydent Stargardu Rafał Zając.

 Dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie dr Paweł Skubisz: Wspólnie oddaliśmy cześć i honor wszystkim obrońcom granic i suwerenności Drugiej Rzeczypospolitej, Polaków gotowych prędzej oddać swoje życie za wolność umiłowanej Ojczyzny, niż ulec zbrodniczym totalitarnym systemom. Dzięki ich niezłomności, i niezachwianej wierze w zwycięstwo, Polska odrodziła się ku wolności, a my dziś możemy cieszyć się  życiem w pięknej, demokratycznej Polsce.

Uroczystości zorganizowali:  dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie dr Paweł Skubisz, wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc, prezydent Stargardu, dowódca 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana gen. dyw. Maciej Jabłoński 

Wydarzenie towarzyszące:

 • 1 września 2019 r., godz. 9.30, rzymskokatolicki kościół garnizonowy pw. św. Wojciecha w Szczecinie - msza święta w intencji poległych i pomordowanych bohaterów września 1939 r., ofiar cywilnych oraz zmarłych kombatantów
 • 1 września 2019 r., godz. 13.00-16.00, strefa edukacyjna IPN w Przystanku Historia, al. Wojska Polskiego 21, Szczecin 

do góry