Nawigacja

Aktualności

„Katyń… ocalić od zapomnienia” – Szczecin, 24 czerwca 2019

Uroczystość zasadzenia „Dębu Pamięci" dla uhonorowania aspiranta Straży Więziennej Władysława Mrówczyńskiego została zorganizowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Szczecinie, Stowarzyszenie „KATYŃ" w Szczecinie oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinie.

24 czerwca 2019 r.  przed budynkiem Aresztu Śledczego w Szczecinie (ul. Kaszubska 28, skwer im. Narodowych Sił Zbrojnych w Szczecinie) odbyła się uroczystość zasadzenia „Dębu Pamięci” dla uhonorowania aspiranta Straży Więziennej Władysława Mrówczyńskiego (1895-1940), ofiary Zbrodni Katyńskiej. 

Aspirant Straży Więziennej. W latach 1918–1922 służył w Armii Polskiej we Francji oraz w Wojsku Polskim. Od 1927 r. pełnił służbę w Więzieniu Karnym w Drohobyczu. We wrześniu 1939 r. kierował przywięziennym młynem i piekarnią. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Niepodległości, Medalem Pamiątkowym za Wojnę, Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. Aresztowany 8 października 1939 r. w Drohobyczu.  Jeniec obozu w Ostaszkowie, zamordowany w Kalininie (obecnie Twer), pogrzebany w Miednoje.  Żona Julia, z synami Tadeuszem i Stanisławem, została zesłana do Kazachstanu.

Do tej pory w ramach akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia” posadzono 4895 Dębów Pamięci spośród  21.857 planowanych.

 

 

 

do góry