Nawigacja

Aktualności

Salon Książki Biograficznej – Sigalin.Towarzysz odbudowy – Szczecin, 9 kwietnia 2019

Inauguracja Salonu Książki Biograficznej, czyli cyklu spotkań z autorami książek opisujących losy wybranych postaci historycznych organizowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.

9 kwietnia w Piwnicy Kany w Szczecinie odbyła się dyskusja wokół książki Andrzeja Skalimowskiego „Sigalin. Towarzysz odbudowy". Wydarzenie to zainaugurowało nowy cykl spotkań autorskich: Salon Książki Biograficznej.

Grzegorz Sigalin został zamordowany przez NKWD w 1938 r. w Moskwie. Roman Sigalin zginął wiosną 1940 r. w Katyniu. Najmłodszy z braci, Józef Sigalin budował Warszawę przez blisko czterdzieści lat. Wszystkie instytucje i inwestycje, które wyznaczały rytm powojennego życia miasta – Biuro Odbudowy Stolicy, Trasa W-Z, Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa, Starówka, Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski, Trasa Łazienkowska, aż po dolinę Wisły – związane są w ten lub inny sposób z Józefem Sigalinem.

Andrzej Skalimowski, przytaczając liczne, przeważnie niepublikowane dokumenty i relacje, opowiada o życiu pierwszego po wojnie naczelnego architekta Warszawy. Pisze o mieście, które na skutek całkowitego zniszczenia i bezprecedensowej skali odbudowy całkowicie zmieniło swój charakter. Jest to również historia przemian w polskiej architekturze związanych z zadekretowaniem realizmu socjalistycznego, którego Józef Sigalin w pewnym okresie życia był symbolem.

do góry