Nawigacja

Aktualności

Wernisaż wystawy „Zapomniane ogniwo” – Dębno, 27 lutego 2019

Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie dr Paweł Skubisz oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jarosława Dąbrowskiego w Dębnie mieli zaszczyt zaprosić na wernisaż „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/1945–1956”.

Wernisaż wystawy odbył się 27 lutego 2019 r . w auli Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębnie. Podczas spotkania dr Magdalena Semczyszyn wygłosiła wykład „Bunt młodych. Nielegalne organizacje młodzieżowe na Pomorzu Zachodnim 1945–1956”.
 
Wystawa opowiada o fenomenie powojennego młodzieżowego podziemia. Na przełomie lat 40. i 50. XX wieku w całym kraju powstało blisko tysiąc młodzieżowych organizacji, liczących od kilku do kilkudziesięciu osób. Tworzyło je tzw. pokolenie młodszych braci, czyli dziewczęta i chłopcy, którzy byli zbyt młodzi, aby walczyć z okupantami w latach II wojny światowej i tuż po niej. Czas tego pokolenia nadszedł kilka lat po wojnie, gdy komuniści zaczęli likwidować niezależne organizacje. Kilkanaście tysięcy młodych Polaków spontanicznie zamanifestowało wtedy przywiązanie do wolności​
 
do góry