Nawigacja

Aktualności

Spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” –Szczecin, 6 marca 2019

Dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie dr Paweł Skubisz, Zarząd Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin  mieli zaszczyt zaprosić na spotkanie poświęcone „Żołnierzom Wyklętym”. Spotkanie odbyło się 6 marca 2019 r, o godzinie 12.00 w Kinie Zamek w Szczecinie. W jego trakcie zaprezentowany został film „Żelazny” Legenda Wileńskiej Partyzantki AK. Po filmie w dyskusji z młodzieżą i zaproszonymi gośćmi udział wziął Marcin Maślanka (reżyser i autor scenariusza filmu).

Odwaga, determinacja,  spryt i nowatorska taktyka wojskowa stosowane przez ppor. „Żelaznego”  były prawdziwym zaskoczeniem dla sowietów i komunistycznego aparatu represji. Pomysłowość, brawura, fantazja oraz wierność ideałom sprawiły, że stał się legendą wileńskiej partyzantki. Film jest opowieścią o młodości, wartościach, wojennych przyjaźniach, miłości ale także i zdradzie. Fabuła przedstawia głównie wydarzenia bohatera z okresu walki z okupantem niemieckim,  sowieckim oraz komunistycznym aparatem bezpieczeństwa. Przedstawiona historia zawiera również wątki dotyczące naszego miasta i regionu.  Film ma formę fabularyzowanego dokumentu. Sceny fabularne są rekonstrukcją wydarzeń z życia głównego bohatera. Akcja rozgrywa się w latach 1944 -1946 z retrospekcją do 1931 r. i do 1939 r.

Komentarz historyczny do filmu przygotowali:
dr Tomasz Łabuszewski – Instytut Pamięci Narodowej
dr Zenon Kachnicz – Politechnika Koszalińska

Sceny fabularne kręcone były na Pomorzu Środkowym; w okolicach Koszalina, Tychowa, w Sławoborzu, w skansenie w Koszalinie i Swołowie.
Przedstawiono zarówno sceny militarne, sceny akcji jak i sceny historyczne.

Twórcy:
Marcin Maślanka - scenariusz i reżyseria
Arkadiusz Pater - zdjęcia i montaż

do góry