Nawigacja

Aktualności

Turniej Debat Historycznych IPN – Szczecin, 18-19 lutego 2019

W zmaganiach debatanckich uczestniczyło osiem drużyn ze szkół ponadpodstawowych ze Szczecina i Kalisza Pomorskiego.

18 i 19 lutego 2019 r. odbył się Turniej Debat Historycznych IPN w Szczecinie, który jest regionalnym etapem ogólnopolskiego projektu. Po raz kolejny z uczestnikami spotkaliśmy się w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie.

 

W zmaganiach debatanckich wzięło udział osiem drużyn ze szkół ponadpodstawowych ze Szczecina i Kalisza Pomorskiego. Uczesnicy zmierzyli się z następującymi tematami:

1.       Polski wysiłek zbrojny podczas II wojny światowej nie przyniósł Polsce większego pożytku.

2.       Najlepszym sposobem na godne uczczenie ofiar systemów totalitarnych jest ich odnalezienie i pochowanie w imiennym grobie.

3.       Krew robotników z Grudnia ’70 poszła na marne.

4.       Kształt granic II RP był przede wszystkim sukcesem polskiej dyplomacji.

5.       Polskie powstania zbrojne w XIX wieku nie przyniosły pozytywnego efektu.

W każdej debacie sędziowało kilku sędziów, którzy oceniali zarówno formę wypowiedzi, jak i jej wartość merytoryczną. Pierwszego dnia odbyła się faza grupowa, z której wyłonione zostanły cztery drużyny, które następnego dnia zmierzyły się w półfinale, a następnie w finale. Najlepsza drużyna będzie reprezentowała nasz region w Turnieju z drużynami z całej Polski – zwycięzcami pozostałych rozgrywek regionalnych.

W Szczecinie Turniej Debat IPN zakończył się wynikami:

1 miejsce – II Liceum Ogólnokształcące 

2 miejsce – Zespół Szkół Elektryczno- Elektronicznych 

3 miejsce – I Liceum Ogólnokształcące i VI Liceum Ogólnokształcące.

 

Turniej Debat Historycznych IPN jest jednym z największych projektów edukacyjnych opartych na metodzie debaty oksfordzkiej w Polsce. W roku szkolnym 2018/2019 organizowanych jest już 15 turniejów regionalnych. Więcej informacji o projekcie znaleźć można na stronie IPN: https://pamiec.pl/pa/edukacja/projekty-edukacyjne/ogolnopolskie/turniej-debat-historycz oraz fanpage’u projektu: https://www.facebook.com/debatyhistoryczne/

do góry