Nawigacja

Aktualności

Komunikat ws. unieważnienia po 70 latach wyroku dotyczącego „kłamstwa katyńskiego”

19 lipca 2018 r., na wniosek prokuratora Oddziałowej Komisji IPN w Szczecinie, Sąd  Okręgowy w Szczecinie stwierdził nieważność wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego, z dnia 05.04.1948r., skazującego Zygmunta Różalskiego, za czyny skierowane przeciwko jedności sojuszniczej Polski ze Związkiem Sowieckim. Czyny te polegały między innymi na wypowiedziach skazanego, który miał „ekskulpować Niemców ze zbrodni ludobójstwa w Katyniu, twierdząc, że to nie ich dzieło”. Za słowa prawdy o zbrodni katyńskiej oskarżony został skazany na 6 lat więzienia. Wyrok ten, a tym samym zapadły bezprawie, został utrzymany w mocy przez Najwyższy Sąd Wojskowy w Warszawie. 

Podjęte przez prokuratora Oddziałowej Komisji w Szczecinie działania doprowadziły do jego unieważnienia. Sąd Okręgowy w Szczecinie w pełni podzielając argumentację prokuratora wyraźnie stwierdził, iż zachowania Zygmunta Różalskiego, były działalnością na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego.
w SzczecinieKaranie obywateli, za słowa prawdy o tej sowieckiej zbrodni, stanowi przykład sądowego ucisku komunistycznych sądów wobec społeczeństwa polskiego.
 
Marek Rabiega
prokurator
Naczelnik OKSZpNP
do góry