Nawigacja

Aktualności

Promocja książki „Między wędrówką a osiedleniem – Cyganie w Polsce w latach 1946-1964”–Szczecin, 8 lutego 2018

Książka opowiada o tym, jak doszło do przymusowego osiedlenia Cyganów, z których duża grupa osiadła w Gorzowie i przyczyniła się do rozwoju powojennej historii miasta.

8 lutego 2018 r. odbyła się promocję książki dra Piotra Krzyżanowskiego (Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim) „Między wędrówką a osiedleniem – Cyganie w Polsce w latach 1946-1964”.  Spotkanie odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, filii nr 54 Promedia w Szczecinie. Dyskusję poprowadziładr Magdalena Semczyszyn. 

W następujących słowach książkę poleca poeta, muzyk i kompozytor, Edward Dębicki:

„Książka Piotra  Krzyżanowskiego jest cennym  źródłem  informacji o przymusowym osiedleniu mojego narodu w czasach PRL. W 1964 roku zabroniono nam wędrować taborami, musieliśmy przystosować się do nowego, osiadłego trybu  życia. Zamysły władz państwowych zbiegły się z uprzedzeniami i stereotypami jakie towarzyszyły nam przez wieki. Byłem świadkiem tych wydarzeń, dyskryminacji i upokorzeń.  Dzisiaj mam osiemdziesiąt lat  i jestem ostatnim z mojego taboru. Pamięć  o wymuszonym osiedleniu  mnie nie opuszcza, powraca i nie pozwala zapomnieć o tym dramacie. To przecież tradycja wędrowania kształtowała nasze dusze. Jestem wdzięczny Piotrowi Krzyżanowskiemu za tą książkę, za wysiłek włożony w jej napisanie. Tak jak dawniej wędrowały cygańskie tabory, niech ta książka wędruje teraz   po świecie. Gorąco ją polecam"

 

Edward Dębicki

 

Poeta, muzyk, kompozytor, założyciel Cygańskiego Muzycznego Teatru „Terno”

i Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs-Papuszy

do góry