Nawigacja

Aktualności

Audioprzewodnik po „Szczecińskich Grudniach”– Szczecin, 13 grudnia 2017

Posłuchaj… Będzie to opowieść o czasie, który nie był wojną, a jednak przyniósł ofiary, strach i krzyk. O mieście, które paliło się i zamierało, aby jego mieszkańcy mogli godnie żyć. O zwyczajnych ludziach, którzy wychodzili z bezpiecznych domów, aby sprzeciwić się opresji, niesprawiedliwości i którzy stawali naprzeciw czołgom, walcząc o wolność. Posłuchaj o Szczecińskich Grudniach.

  • „Szczecińskie Grudnie”

Audioprzewodnik zrealizowany przez Szczeciński Oddział IPN oraz AudioTrip w nietypowej formie fabularyzowanego dialogu opowiada historię trzech wydarzeń z historii Szczecina przez pryzmat odwiedzanych miejsc. Słuchacz może dowiedzieć się,  jakie były przyczyny wybuchu antysowieckich zamieszek z ‘56, poznać przebieg kilkudniowego ogólnomiejskiego strajku, który w grudniu 1970 roku na tydzień wyrwał miasto z PRLowskiej rzeczywistości i poczuć atmosferę Stanu Wojennego.

Trasa powstała w oparciu o bogaty zbiór opracowań historycznych, kronik oraz fotografii, dając prawdziwy obraz tamtych wydarzeń. Historia opowiadana jest z perspektywy anonimowego uczestnika Szczecińskich Grudni, a wszystkie przekazywane informacje - od zaskakujących faktów po niewiarygodne anegdoty - mają oparcie w źródłach. Wybrana forma, dialog pomiędzy dziadkiem a nastoletnią wnuczką, sprawia, że przewodnik jest atrakcyjny i zrozumiały także dla młodego odbiorcy.

Wystarczy zainstalować w swoim smartfonie darmową aplikację AudioTrip, dostępną w Sklepie Play oraz AppStore, wyszukać w katalogu trasę „Szczecińskie Grudnie” i ją pobrać. Spacer rozpocznie się pod Bramą Stoczni Szczecińskiej zaś lektorzy zaprowadzą cię śladami wydarzeń Grudnia ‘56, ‘70 i ‘81. AudioTrip posługuje się technologią GPS, dzięki czemu raz pobrana trasa nie wymaga stałego dostępu do internetu. Przewodnik odtwarzany jest automatycznie gdy zwiedzający dotrze do odpowiedniego punktu, lecz nie znika z telefonu po zakończeniu zwiedzania. Zawarte w nim materiały są dostępne gdzie i kiedy tylko zechcesz.

Premierowa prezentacja audioprzewodnika odbędzie się 13 grudnia 2107 r. o godzinie 18:00 w Hotelu Vulcan w Szczecinie (ul. Druckiego-Lubeckiego 6A).

 

 

 

do góry