Nawigacja

Aktualności

Obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – Szczecin, 11 listopada 2017

#MOJANIEPODLEGŁA to ogólnopolska akcja społeczno-informacyjna przygotowana przez Oddział Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie z okazji zbliżającej się 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Jej celem jest zachęcenie Polaków, do wyrażenia, za pomocą mediów społecznościowych, współczesnego rozumienia i postrzegania pojęcia #MOJANIEPODLEGŁA”. Dla jednych to #TRADYCJA i #WOLNOŚĆ, dla drugich #RODZINA, #ZDROWIE, #NAUKA czy #PRACA. 

Jak można przyłączyć się do akcji? Wystarczy zrobić wpis lub zdjęcie przedstawiające Waszą definicje i wrzucić je na Twitter, Facebook, Instagram czy Snapchat z hasztagiem #MOJANIEPODLEGŁA.

Akcja została zainicjowana w 2016 r. #Mojaniepodległa to nie tylko aktywność w sieci i  w mediach społecznościowych. Tegoroczna odsłona akcji miała również formę eventu rodzinno-edukacyjnego. Oddział IPN w Szczecinie zaprosił mieszkańców Szczecina do wspólnego celebrowania 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Arenie Szczecin.
 
Na parkingu przed Areną powstała strefa militarno-mundurowa, gdzie zaprezentowany został m.in. sprzęt komponentów 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, w tym najnowszy nabytek samobieżny moździerz "RAK" na podwoziu Rosomaka. Była to pierwsza publiczna premiera tego sprzętu w Szczecinie. Ponadto w tej strefie zaprezentowali się: Komenda Wojewódzka Policji, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Placówka Straży Granicznej w Szczecinie, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. 

Dodatkowo w Arenie powstały strefy edukacyjne Oddziału IPN w Szczecinie oraz partnerów wydarzenia: Muzeum Narodowego, Wojewódzkiej Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna,, Domu Kultury „Słowianin”, TVP Szczecin, Radio Szczecin oraz Multinational Corps Northeast.

Nie zabrakło wspólnego tworzenia kokard narodowych i flag Polski. Dla najmłodszych uczestników obchodów przygotowane zostały atrakcje ruchowe w postaci wielkoformatowej gry planszowej przygotowana przez NBP „Drogi do niepodległości”.


Zwieńczeniem uroczystości był koncert polskich pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Szczecinianie” oraz zespołu FEEL.

Finałem obchodów oraz akcji #mojaniepodległa w 2017 r. było ustanowienie rekordu Polski w kategorii największa mozaika patriotyczna wykonana z pianki modelarskiej. ​
 
Patronat mediany: TVP Szczecin i Radio Szczecin.​
do góry