Nawigacja

Aktualności

Ogólnopolska konferencja naukowa „Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego – aspekty militarne i społeczno-polityczne” – Szczecin, 7–8 listopada 2024

W związku z przypadającą w 2024 r. 110. rocznicą wybuchu I wojny światowej i wymarszu z Oleandrów 1 Kompanii Kadrowej, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie pragnie uprzejmie zaprosić do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego – aspekty militarne i społeczno-polityczne”.

Konferencja odbędzie się w dniach 7–8 listopada 2024 r. w siedzibie Przystanku Historia IPN w Szczecinie.

Celem konferencji jest dyskusja nad znaczeniem istnienia Legionów Polskich w okresie I wojny światowej w kontekście odzyskania przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 r., późniejszych walk o granice, jak również funkcjonowania II Rzeczypospolitej w latach międzywojnia. Kwestie te chcielibyśmy rozpatrywać w kontekście analizy szlaku bojowego, a także aspektów społeczno-politycznych z nim związanych.

Pomimo istnienia niemałej literatury przedmiotu, wydaje się, iż zagadnienia związane z tematem konferencji wciąż jeszcze nie zostały wyczerpująco przebadane – tak w kontekście rodzimych materiałów archiwalnych, jak i źródeł zagranicznych. Z tego względu chcielibyśmy, aby tom studiów monograficznych, który powstanie jako efekt końcowy konferencji, stał się przystępnym kompendium wiedzy na temat Legionów, przygotowanym w oparciu o najnowsze ustalenia i kwerendy archiwalne. Mając to na uwadze, zastrzegamy sobie możliwość wyboru nadesłanych propozycji wystąpień (także w przypadku dużej ilości zgłoszeń). Interesują nas ujęcia syntetyczne, jak również ciekawe studia przypadków dotyczące m.in. następujących zagadnień:

– szlak bojowy Legionów Polskich w okresie I wojny światowej,

– Legiony z perspektywy sojuszników i przeciwników,

– odbiór Legionów przez społeczeństwo polskie w okresie I wojny światowej,

– znaczenie Legionów dla promowania sprawy polskiej niepodległości,

– znaczenie doświadczeń wyniesionych przez legionistów w czasie „Wielkiej Wojny” dla wojen o granice II Rzeczypospolitej,

– budowa mitu legionowego w okresie II RP,

– rola weteranów Legionów w strukturach władzy i Wojsku Polskim II RP,

– stosunek komunistów i ich aparatu bezpieczeństwa do Legionów i legionistów w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Termin zgłoszenia: 30 czerwca 2024 r.

Udział w konferencji jest nieodpłatny, od uczestników nie będzie pobierana opłata konferencyjna. Organizatorzy pokrywają koszty przyjazdu i zakwaterowania uczestników (pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej rozliczają swój pobyt w ramach delegacji służbowych). Zgłoszenia i wszelkie pytania prosimy kierować na adresy e-mail organizatora konferencji:

dr Przemysław Benken, e-mail: przemyslaw.benken@ipn.gov.pl

  • Ogólnopolska konferencja naukowa „Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego – aspekty militarne i społeczno-polityczne” – Szczecin, 7-8 listopada 2024.
do góry