Nawigacja

Aktualności

Turniej Debat Historycznych – Szczecin, 27 marca 2024 r.

Drużyna uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie zwyciężyła w regionalnej edycji IX Turnieju Debat Historycznych zorganizowanym przez szczeciński Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Turniej został rozegrany w środę w budynku Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie. W zmaganiach na argumenty w debatach oksfordzkich zmierzyło się siedem drużyn, w skład których weszli uczniowie szkół średnich z województwa zachodniopomorskiego. Trwające od rana debaty wyłoniły parę drużyn-finalistów: Technikum Informatyczne SCI w Szczecinie oraz II Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie.
W ostatecznym zmaganiu na argumenty do tezy: „Reforma monetarna Grabskiego to największy sukces gospodarczy II RP” zwyciężyła drużyna z II LO. Będzie ona reprezentowała województwo zachodniopomorskie podczas finału Turnieju Debat Historycznych, który odbędzie się w Warszawie. Uczestnicy regionalnej edycji Turnieju debatowali także nad następującymi tezami:
- Postanowienia „Okrągłego Stołu” z 1989 r. odpowiadały polskiej racji stanu.
- Fakt magazynowania broni jądrowej na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej był gwarantem pokoju w tej części świata.
- Nielegalne organizacje młodzieżowe na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1956 przyniosły młodzieży więcej zysków niż strat w okresie PRL.
- Podpisanie przez generała Sikorskiego układu Sikorski-Majski w 1941 roku było błędem.

Każdy z uczestników otrzymał dyplom za udział w Turnieju Debat Historycznych, na finalistów czekały zaś atrakcyjne nagrody rzeczowe. W imieniu dyrektora szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zwycięzcom pogratulowała zastępca dyrektora, Kinga Macierzyńska. 
Uczestnicy debat chwalili sobie możliwość zmierzenia się na argumenty w merytorycznej dyskusji. Podkreślali, że debaty te zachęcają do zdobywania wiedzy o historii najnowszej, uczą samodzielnego myślenia a także umiejętności merytorycznej i rzeczowej dyskusji.
Czekamy na ogólnopolski finał! Będziemy trzymali kciuki za naszych!

 

do góry