Nawigacja

Aktualności

Przystanek Historia: „Rotmistrz Witold Pilecki - bohater na nasze czasy?” [Dyskusja] – Szczecin, 22 lutego 2024, Przystanek Historia, pl. Brama Portowa, Posejdon I piętro

Poznajmy jednego z największych bohaterów II wojny światowej, organizatora ruchu oporu w KL Auschwitz, umęczonego a potem zamordowanego strzałem w tył głowy przez komunistów.

Podczas najbliższego spotkania przedstawimy jednego z najdzielniejszych Polaków w historii Europy pierwszej połowy XX wieku. Jako harcerz brał udział w rozbrajaniu Niemców w Wilnie w 1918 roku a następnie był obrońcą tego miasta przed bolszewikami w 1919 roku. W 1920 roku walczył w Bitwie Warszawskiej. W 1939 roku także w formacjach kawalerii bronił Polski przed Niemcami. W 1940 roku działając konspiracyjnie w Tajnej Armii Polskiej dał się uwięzić w KL Auschwitz gdzie do 1943 roku tworzył konspiracyjne struktury Polskiego Państwa Podziemnego. Od pierwszego do ostatniego dnia brał udział w Powstaniu Warszawskim. Aresztowany przez komunistów w maju 1947 roku został skazany za działalność antykomunistyczną na karę śmierci. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy.

Gośćmi Jarosława Palickiego będą:

- Jarosław Wróblewski (Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL)

- Jakub Sieradzki (potomek Makaraego Sieradzkiego - współpracownika rotmistrza Pileckiego)

do góry