Nawigacja

Aktualności

Instytut Pamięci Narodowej występuje przeciw manipulacji na temat niemieckich obozów koncentracyjnych i Holokaustu dokonanego przez Niemców w okupowanej przez Niemców Polsce

W odpowiedzi na wpadkę pani von der Leyen w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokau, stustaramy się wyjaśnić, że chociaż Holokaust był skomplikowanym okresem w historii, nie ma nic skomplikowanego w odpowiedzialności za Holokaust.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwalony został 1 listopada 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci Żydów pomordowanych przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej. Datę wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r.

Auschwitz-Birkenau to największy niemiecki obóz koncentracyjny i obóz zagłady. W ciągu czterech lat funkcjonowania Niemcy zgładzili w nim co najmniej 1,1 mln. 

27 stycznia 1945 r. sowiecka armia zajęła obóz, wyzwalając około 7 tys. więźniów. We wcześniejszych miesiącach Niemcy zacierali ślady ludobójstwa. Wymordowali Żydów z Sonderkommando (obsługa krematoriów i komór gazowych), likwidowali doły z ludzkimi prochami, palili akta, wysadzali krematoria, wywozili do Niemiec urządzenia techniczne z komór i pieców. Prawie 60 tys. więźniów zmusili do ewakuacji na zachód. W marszu śmierci w mroźnym styczniu 1945 r. zginęło co najmniej 15 tys. ludzi.

do góry