Nawigacja

Aktualności

Przystanek Historia: "Dzieci z zielonego autobusu" [Dyskusja] – Szczecin, 7 grudnia 2023, Przystanek Historia, pl. Brama Portowa, Posejdon I piętro

Tematem rozmowy był niemiecki obóz dla dzieci w Łodzi. Obóz przy ul. Przemysłowej w Łodzi utworzono oficjalnie 1 grudnia 1942 r. pod pretekstem potrzeby „izolacji małoletnich Polaków i wychowywania ich poprzez pracę, aby nie demoralizowali niemieckich dzieci”

Zapraszamy na relację z kolejnego spotkania w Przystanku Historia w ramach cyklu „Dziecięce historie”, pt. „Dzieci z zielonego autobusu”.

Gościliśmy Artura Ossowskiego (Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN O. w Łodzi, autor książki „Dzieci z zielonego autobusu”. Z zeznań o niemieckim obozie dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi (1942–1945) ) oraz Monikę Woszczyło (psycholog, psychoterapeuta). Spotkanie moderował dr Sebastian Kaniewski (IPN O. w Szczecinie).

***

Pod pretekstem potrzeby „izolacji małoletnich Polaków i wychowywania ich poprzez pracę, aby nie demoralizowali niemieckich dzieci”, w 1942 r. Niemcy stworzyli w Łodzi przy ul. Przemysłowej obóz. Nie chodziło jednak o demoralizację, lecz to, że byli Polakami. Przez Kinder-KL Litzmannstadt przeszło od 2 do ponad 3 tys. polskich dzieci. Ze względu na dużą śmiertelność miejsce to nazywano „Małym Oświęcimiem”.

Obóz przy ul. Przemysłowej w Łodzi – na wyodrębnionym terenie Litzmannstadt Ghetto – utworzono oficjalnie 1 grudnia 1942 r. Umieszczono w nim dzieci i młodzież, pochodzące z sierocińców i zakładów wychowawczych z ziem włączonych do Rzeszy oraz z Generalnego Gubernatorstwa. Na początku 1943 r. otwarto dodatkowy oddział dla dziewcząt w Dzierżąznej.

 

  • 1920x1080_centrala
do góry