Nawigacja

Aktualności

Porozumienie IPN i Aresztu Śledczego – osadzeni zadbają o szczecińskie miejsca pamięci – Szczecin, 26 października

Osadzeni w Areszcie Śledczym w Szczecinie będą dbać o polskie miejsca pamięci i groby położone na terenie miasta a IPN będzie prowadził dla nich patriotyczne zajęcia. Porozumienie w tej sprawie podpisali dziś w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Szczecinie jego dyrektor Krzysztof Męciński i dyrektor Aresztu Śledczego w Szczecinie płk Radosław Jaźwiński.

Jeszcze przed tegoroczną Uroczystością Wszystkich Świętych osadzeni zaczną porządkowanie miejsc pamięci i grobów na Cmentarzu Centralnym.

Podpisane w czwartek porozumienie jest efektem współpracy pomiędzy oboma instytucjami, która trwa już od wielu lat. W 2017 roku na budynku odsłonięto tablicę upamiętniającą pomordowanych żołnierzy AK, NSZ, WiN i BOA i to tutaj odbywają się szczecińskie uroczystości z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca. Później na terenie Aresztu Śledczego przy ul. Kaszubskiej miejscem pamięci ofiar komunistycznego terroru stała się cela śmierci. Przy współpracy obu instytucji powstał film „Cela”, prezentowany w ramach projektu „Kaszubska 28” – trwających już od kilku lat edukacyjnych spacerów historycznych m.in. do celi śmierci. Na terenie Aresztu Śledczego powstał także mural „Kaszubska 28” poświęcony żołnierzom podziemia niepodległościowego.

To porozumienie jest kolejnym krokiem w naszej współpracy. Osadzeni nie tylko będą porządkowali miejsca pamięci czy groby żołnierzy Armii Krajowej. IPN zadba o to, by osadzeni zapoznali się z historią tych znaków pamięci i jakże ważnych dla naszego państwa wydarzeń, które upamiętniają – informuje dyrektor IPN w Szczecinie Krzysztof Męciński. – Ta pomoc ze strony Aresztu Śledczego jest bardzo ważna także z innego powodu – organizacje kombatanckie nie są już w stanie samodzielnie zadbać o groby i miejsca pamięci im poświęcone, będzie to zatem wsparcie w godnym ich utrzymaniu. To pomoc i wsparcie IPN i SW.

 

Miejsca, gdzie będą kierowani osadzeni w szczecińskim Areszcie Śledczym wskaże Instytut Pamięci Narodowej. Osoby, które będą je wykonywały zgłosiły się same.

 

Nasza współpraca z Instytutem Pamięci Narodowej i ten projekt jak najbardziej wpisuje się w prowadzone przez nas działania resocjalizacyjne - wyjaśnia dyrektor Aresztu Śledczego w Szczecinie płk Radosław Jaźwiński. – Udział w nim osadzonych jest także formą nagrody.

 

Aresztanci rozpoczną prace przy miejscach pamięci już w najbliższy poniedziałek. Przed przypadającą w środę Uroczystością Wszystkich Świętych uporządkują położone na terenie Cmentarza Centralnego pomniki poświęcone m.in. żołnierzom AK, ofiarom Katynia, rzezi wołyńskiej czy ofiarom Grudnia ’70 oraz kwatery kombatanckie.

do góry