Józef Boś urodził się 19 września 1924 r. W czasie wojny był żołnierzem konspiracji niepodległościowej w grupie Władysława Łukasiuka ps. „Młot”, działającej na Podlasiu i Lubelszczyźnie.
Zagrożony aresztowaniem w 1947 roku przeniósł się na teren Pomorza Zachodniego, gdzie kontynuował działalność konspiracyjną. W roku 1948 został aresztowany przez PUBP w Gryficach, ale zdołał zbiec z konwoju i przez cztery kolejne lata ukrywał się, prowadząc jednocześnie działalność skierowaną przeciwko kolektywizacji wsi.
Organy bezpieczeństwa publicznego podjęły szerokie i zmasowane działania zmierzające do ujęcia Józefa Bosia. W licznych obławach, zasadzkach i „kotłach” brali udział zarówno funkcjonariusze WUBP w Szczecinie, jak i okolicznych PUBP – w tym w Kamieniu Pomorskim, Gryficach, Golczewie, ponadto funkcjonariusze okolicznych posterunków MO, a także żołnierze 12 Pułku KBW Ziemi Szczecińskiej. Sprawa poszukiwań Józefa Bosia była nadzorowana przez MBP.
W wyniku śledztwo ustalono, iż Józef Boś został zamordowany 11 września 1952 roku w wyniku zasadzki zorganizowanej przez funkcjonariuszy szczecińskiej bezpieki. Miejsce pochówku Józefa Bosia przez 70 lat pozostawało nieznane.
Działania zmierzające do odnalezienia szczątków Józefa Bosia podjęto w śledztwie Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie. W marcu 2022 roku uzyskano opinię potwierdzającą, że ujawnione w śledztwie Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie szczątki ludzkie należą do Józefa Bosia.