Nawigacja

Aktualności

Przystanek Historia: "Józef Boś. Żołnierz niezłomny" [Premiera filmu i dyskusja] – Szczecin,19 października 2023. Przystanek Historia, pl. Brama Portowa, Posejdon I piętro

19 października odbyło się kolejne spotkaniez w szczecińskim Przystanku Historia. Spotkanie było poświęcone Józefowi Bosiowi, uczestnikowi konspiracji niepodległościowej w grupie Władysława Łukasiuka ps. „Młot”, działającej na Podlasiu i Lubelszczyźnie, który pod koniec lat '40 operował w okolicach Gryfic. Spotkanie było połączone z premierą reportażu filmowego pt. "Józef Boś. Żołnierz niezłomny".

 

Józef Boś urodził się 19 września 1924 r. W czasie wojny był żołnierzem konspiracji niepodległościowej w grupie Władysława Łukasiuka ps. „Młot”, działającej na Podlasiu i Lubelszczyźnie.

Zagrożony aresztowaniem w 1947 roku przeniósł się na teren Pomorza Zachodniego, gdzie kontynuował działalność konspiracyjną. W roku 1948 został aresztowany przez PUBP w Gryficach, ale zdołał zbiec z konwoju i przez cztery kolejne lata ukrywał się, prowadząc jednocześnie działalność skierowaną przeciwko kolektywizacji wsi.

Organy bezpieczeństwa publicznego podjęły szerokie i zmasowane działania zmierzające do ujęcia Józefa Bosia. W licznych obławach, zasadzkach i „kotłach” brali udział zarówno funkcjonariusze WUBP w Szczecinie, jak i okolicznych PUBP – w tym w Kamieniu Pomorskim, Gryficach, Golczewie, ponadto funkcjonariusze okolicznych posterunków MO, a także żołnierze 12 Pułku KBW Ziemi Szczecińskiej. Sprawa poszukiwań Józefa Bosia była nadzorowana przez MBP.

W wyniku śledztwo ustalono, iż Józef Boś został zamordowany 11 września 1952 roku w wyniku zasadzki zorganizowanej przez funkcjonariuszy szczecińskiej bezpieki. Miejsce pochówku Józefa Bosia przez 70 lat pozostawało nieznane.

Działania zmierzające do odnalezienia szczątków Józefa Bosia podjęto w śledztwie Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie. W marcu 2022 roku uzyskano opinię potwierdzającą, że ujawnione w śledztwie Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie szczątki ludzkie należą do Józefa Bosia.

 

 

  • Józef Boś. Żonierz Niezłomny - Szczecin, 19 października w PRzystanku Historia
do góry