Nawigacja

Aktualności

Przystanek Historia: „Pokolenie Baczyńskiego” [Dyskusja]

Powakacyjne spotkania w Przystanku Historia rozpoczynamy od tematu „Pokolenie Baczyńskiego” z cyklu „Dziecięce Historie”.

  • 1920x1080_centrala

Byli pierwszym pokoleniem wychowanym w niepodległej Polsce. Wyrastali w duchu służby bliźnim i Ojczyźnie, kształcąc się z nadzieją na przyczynienie się do rozwoju kraju. Zamiast tego u progu dorosłości stanęli wobec kataklizmu II wojny światowej, który obrócił w gruzy ich świat i marzenia. Stali się wówczas trzonem Polski Walczącej, dając dowody bezprzykładnego bohaterstwa na barykadach Powstania Warszawskiego czy też w długotrwałej powojennej partyzantce przeciwko komunistycznemu zniewoleniu. Kwiat ich pokolenia poległ w walce, jak poeta Krzysztof K. Baczyński, lub został wymordowany przez najeźdźców. Jakże wielu doświadczyło piekła niemieckich i sowieckich obozów.

Ci, którzy przeżyli, podnosili kraj z ruin i podtrzymywali starania o odzyskanie niepodległości. Wielu stało się przewodnikami dla potomnych i strażnikami najważniejszych wartości. Wśród nich był Karol Wojtyła, któremu przypadło zadanie kontynuowania misji św. Piotra, oraz Ryszard Kaczorowski – ostatni Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Pokolenie to przeniosło etos dawnej Rzeczypospolitej do Polski odrodzonej po 1989 r. Jego ostatni przedstawiciele mają nawet 100 lat. Odchodząc, pozostawiają po sobie pamięć najtragiczniej doświadczonego, ale i najpiękniejszego pokolenia, jakie dotychczas wydał nasz naród.

Iwona Gacparska oraz Czesław Kramarz będą opowiadali o życiu szczecińskich przedstawicieli tego pokolenia: Telesfora Badetko, Marii Bakki-Gierszanin oraz Mieczysława Lisowskiego.

 

 

do góry