Nawigacja

Aktualności

Obchody 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie – Szczecin, 30 sierpnia 2023

Latem 1980 r. Szczecin stał się areną wydarzeń, które zapoczątkowały blisko dziesięcioletnią erozję komunistycznych rządów w Polsce. Szczecin był jednym z głównych ośrodków strajkowych, w którym 30 sierpnia 1980 r. podpisano historyczne Porozumienia Sierpniowe otwierające drogę do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i skupionego wokół niego ogromnego, wolnościowego, demokratycznego ruchu społecznego.

Obchody 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie rozpoczęły się przy Urzędzie Wojewódzkim na Wałach Chrobrego, gdzie w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Wojewody Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego, Dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie Krzysztofa Męcińskiego, przedstawicieli NSZZ "Solidarność", Stowarzyszenia Grudzień '70-Styczeń'71, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych i mieszkańców Szczecina, odsłonięty został pomnik upamiętniający styczniowy strajk roku 1971 r. w Szczecinie. 

Juliusz Słowacki, prezes Stowarzyszenia Grudzień'70-Styczeń'71 powiedział, że

wydarzenie to, jakże ważne w historii naszego miasta, dotychczas prawie zapomniane, było przecież elementem przełomowym w historii naszego kraju i zapoczątkowało szereg, jakże ważnych dla naszego pokolenia zmian kończących okres powojennych prześladowań i rozpoczynających kształtowanie się nowej świadomości społecznej i gospodarczej kraju. Ten zapoczątkowany po styczniowym strajku nowy czas próby ostatecznie obnażył niewydolność systemu komunistycznego zniewolenia, doprowadził do konsolidacji samorządów pracowniczych, wzrostu świadomości społecznej ludzi pracy a w konsekwencji do narodzin wolnego związku zawodowago "Solidarność".

Pomnik powstały z inicjatywy NSZZ "Solidarność" oraz Stowarzyszenia Grudzień '70-Styczeń'71 został współfinansowany ze środków Instytutu Pamięci Narodowej.

Po odsłonięciu pomnika, uczestnicy udali się pod bramy stoczni szczecińskiej, aby złożyć hołd uczestnikom sierpniowego strajku. 

Przy bramie stoczni Prezydent RP Andrzej Duda przypomniał, że 

to tutaj było pierwsze porozumienie1980 r., podpisane dokładnie 43 lata temu (...) Dopiero następnego dnia podpisane zostało porozumienie gdańskie, dopiero potem porozumienie jastrzębskie i na samym końcu porozumienie dąbrowskie. Czy któreś z nich było lepsze? Myślę, że nie wolno tak powiedzieć. Każde z nich było niezwykle ważne, ale szczecińskie było pierwsze. I co niezwykle istotne, i co trzeba tutaj bardzo mocno zaakcentować, Szczecin od samego początku, od 1970 r., od tamtego strajku z 17-18 grudnia, mówił o wolnych związkach zawodowych.

 

Podpisane w Szczecinie, 30 sierpnia 1980 r., porozunienie stworzyło precedens na skalę całego bloku wschodniego. Do tej pory  z wszelakimi wystąpieniami społecznymi władze komunistyczne radziły sobie z nierzadko bardzo brutalnym użyciem siły, czego przykładem mogły być krwawe pacyfikacje wystąpień robotniczych z grudnia 1970 r. na Wybrzeżu. 

 

 

do góry