Nawigacja

Aktualności

Obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej – Stargard, Szczecin, Choszczno, Wierzchowo, Łobez, Staniewice, Kołczewo, Rzepin, 1 września 2023 r.

1 września 2023 r. o godz. 4:45 na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym w Stargardzie (ul. Reymonta 26) rozpoczęły się wojewódzkie obchody 84. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, współorganizowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.

Na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym pochowanych jest łącznie 61 polskich żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 r. stanęli do walki przeciw siłom niemieckim, a następnie trafiając do niewoli, zostali osadzeni w obozach Dulag L i Stalag II D Stargard Oflag II C Woldenberg. W 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym w Stargardzie, oddaliśmy hołd wszystkim bohaterskim obrońcom naszej Ojczyzny.

Uroczystości rozpoczęły się dźwiękiem syren przeciwlotniczych nawiązujących do serii ataków lotnictwa niemieckiego na miasto Wieluń, będącego jednym z pierwszych punktów starć z najeźdźcą. Po podniesieniu flagi państwowej oraz odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrali Wojewoda Zachodniopomorski, Zbigniew Bogucki, Prezydent Miasta Stargard, Rafał Zając, Dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie, Krzysztof Męciński.

 

 

Po modlitwie ekumenicznej w intencji poległych i pomordowanych bohaterów września 1939 r., odczytany został Apel Pamięci oraz oddana salwa honorowa. Kolejno delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze na grobach weteranów, zaczynając symbolicznie od mogiły płk. Ignacego Misiąga, żołnierza obu wojen światowych i wojny polsko-bolszewickiej, szefa Biura Personalnego Ministerstwa Spraw Wojskowych, odznaczonego Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Wśród pochowanych bohaterów znajduje się również wyjątkowy żołnierz i patriota – Bogusław Łubieński – powstaniec wielkopolski, uczestnik wojny polsko bolewickiej, ziemianin z Wielkopolski, działacz samorządowy, entuzjasta rozwoju polskiego rolnictwa, i poseł IV kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, uczestnik walk z 1939 r. z Niemcami, żołnierz Grupy Operacyjnej „Polesie” pod dowództwem gen. Franciszka Kleberga. Wieniec na jego grobie złożyła delegacja w składzie: Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Poseł na Sejm Michał Jach, Dyrektor IPN O. w Szczecinie Krzysztof Męciński oraz dowódca Garnizonu Stargard płk. Mirosław Postołowicz.

W uroczystościach wzięli udział, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji państwowych, harcerze i mieszkańcy Stargardu.

W Stargardzie oddany został hołd Janowi Wójtowiczowi, legioniście 4. Pułku Piechoty w Kielcach, Westerplatczykowi, Kawalerowi Krzyża Srebrnego Orderu Virtuti Militari, składając kwiaty i zapalając znicze pod przygotowaną w 2021 r. przez Oddział IPN w Szczecini tablicy pamiątkowej. Znicze zapłonęły także na grobie Wojtowicza, który został pochowany Cmentarzu Komunalnym w Stargardzie.  Oddział Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie reprezentowany był w uroczystościach przez Dyrektora IPN O.  w Szczcinie, Krzysztofa Męcińskiego oraz Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, Marzena Szulc. O asystę wojskową zadbali żołnierze z Brygady Wsparcia Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód, na czele z pułkownikiem Mirosławem Postołowiczem, dowódcą garnizonu w Stargardzie.

 

Reprezentanci Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie oddali tego dnia hołd 11 Westerplatczykom pochowanym łącznie w 8 miejscowościach na terenie naszego województwa.

Szczecin. Uroczystości w Szczecinie rozpoczęły się o godz. 12:00 na Cmentarzu Centralnym przy obelisku „Bohaterom Września 1939”, który w 2019 r. staraniami szczecińskiego Oddziału IPN został poddany renowacji. Dyrektor IPN O.  w Szczecinie, Krzysztof Męciński oraz Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, Marzena Szulc, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach Stefana Nercia (Cmentarz Komunalny w Dąbiu),

Jana Zielińskiego (Cmentarz Golęciński),