Nawigacja

Aktualności

Przystanek Historia: "Chmielów – nasz utracony raj. Historia Czesi Wierzbińskiej". [ROZMOWA]

Wspomnienia Czesławy Panek-Wierzbińskiej spisane w książce „Chmielów – nasz utracony raj” prowadzą czytelnika długą drogą przebytą przez nią jako dziecko z Chmielowa w woj. Stanisławowskim do Nowej Zelandii.

Podczas rozmowy z dr Joanną Żelazko (IPN w Łodzi), Autorką wstępu do wspomnianej książki, poprzez dziecięce wspomnienia Czesi Wierzbińskiej prześledziliśmy tułaczy los polskich dzieci wyrwanych z rodzinnego domu na Kresach II Rzeczypospolitej. Po spotkaniu w Przystanku Historia w lutym 2022 r. ukazującym życie polskich dzieci w Isfahanie, przenieśliśmy się w dalszą podróż na Wschód.

Dowiedzieliśmy się co wydarzyło się 10 lutego 1940r., jak wyglądało życie poza chmielowskim „rajem”, dokąd dzieci udały się z Isfahanu, dlaczego przystankiem końcowym była Nowa Zelandia i jak wyglądało tam życie polskich dzieci.

Chociaż we wspomnieniach Czesi przeważają opisy niedoli, trudnych doświadczeń, również tych związanych ze stratą najbliższych osób, to można w niej także odnaleźć radosne akcenty.

Gościem dr. Sebastiana Kaniewskiego była dr Joanna Żelazko  Autorką wstępu do książki pt. „Chmielów – nasz utracony raj”.

 

 

  • chmielow_1920x1080_centrala
do góry