Nawigacja

Aktualności

Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Gospodarka III Rzeszy” w Szczecinie.

- Pokazujemy w jaki sposób hitlerowskie Niemcy wzbogaciły się na okupacji ziem polskich po 1939 roku - powiedział zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski podczas otwarcia wystawy „Gospodarka III Rzeszy” w Szczecinie.

Wystawa została zaprezentowana 9 czerwca na Jasnych Błoniach w Szczecinie, tuż przed Urzędem Miasta.

Z niewolniczej i przymusowej pracy więźniów obozów koncentracyjnych i zagłady oraz jeńców wojennych korzystało w okresie istnienia III Rzeszy ok. 90 proc. ówczesnych niemieckich firm. Wśród tych największych są: Continental, BMW, Mercedes-Benz, Volkswagen, Siemens, Bayer, Agfa, Dr. Oetker, Hugo Boss, Allianz, Deutsche Reichsbahn (który przejął całą polską infrastrukturę kolejową), Lufthansa, Deutsche Bank, koncern IG Farben.

Wiceprezes Polejowski w swoim przemówieniu podkreślał rolę drenażu gospodarek państw podbitych na rzecz rozwoju Niemiec, co miało swój wpływ na rozwój gospodarczy w okresie powojennym. Mówił także o szkodach i zniszczeniach, które hamowały powojenny rozwój gospodarek w tym Polski.

Niemiecki historyk Götz Aly obliczył, że zagrabione przez Niemców dobra miałyby dzisiaj wartość co najmniej 2 bln euro. Wiele ukradzionych w całej Europie dóbr kultury do dziś znajduje się w rękach niemieckich.

Podczas otwarcia wystawy obecni byli przedstawiciele Stowarzyszenia Grudzień 1970 - Styczeń 1971, Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz mieszkańcy Szczecina.

Wystawę można oglądać na Jasnych Błoniach do końca czerwca. W okresie wakacyjnym wystawa będzie eksponowana w miejscowościach nadmorskich.

O miejscach i datach wernisaży będziemy Państwa informowali.

 

 

do góry