Nawigacja

Aktualności

Przystanek Historia: Generał Władysław Anders i Armia Polska na Wschodzie [Dyskusja]

Interesuje Cię historia dowódcy, który wyprowadził żołnierzy i cywilów z niewoli? Chcesz wiedzieć dlaczego gen. Anders zgodził się na dezercję żołnierzy 2 Korpusu pochodzenia żydowskiego? Co gen. Władysław Anders wiedział o tajnych negocjacjach w Teheranie?

30 marca w Przystanku Historia w Szczecinie IPN o. w Szczecinie wraz z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Szczecinie gościli profesorów Jerzego Kirszaka, Bogusława Polaka oraz Michała Polaka, autorów albumu "Generał broni Władysław Anders 1892-1970. Czyny i pamięć".

Generał Władysław Anders zajął trwałe miejsce w panteonie narodowym wśród najwybitniejszych wodzów polskich XX w. Sławę przyniosła mu kampania włoska trwająca kilkanaście miesięcy. Droga do chwały wiodła przez I Korpus Polski w Rosji, powstanie wielkopolskie, wojnę z bolszewikami, boje wrześniowe 1939 r. Znaczyły ją Krzyże Walecznych, Virtuti Militari i liczne rany odniesione w walce. Wielu jego zwycięstwom nie towarzyszył bitewny zgiełk, ale ich waga była nie mniejsza od tych orężnych, choćby wyprowadzenie z nieludzkiej ziemi armii wraz z tysiącami dzieci i kobiet. Do końca życia pozostał strażnikiem pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. Ostatni raz wystąpił publicznie w 1970 r., w 30. rocznicę mordu popełnionego przez NKWD. Po 1945 r. przyszło mu jeszcze przez ćwierć wieku toczyć zmagania na emigracji. Generał stał się jednym z symboli walki i niezłomnego trwania - wbrew realiom politycznym - przy idei suwerenności Polski.

 

 

 

  • 1980x1080
do góry