Nawigacja

Aktualności

Przystanek Historia: Wojna w oczach dziecka [ROZMOWA] – Szczecin, 9 marca 2023

Wojna jest złem a dzieci zawsze są jej największymi, niewinnymi ofiarami. Wszechobecne zbrodnie, śmierć i aresztowania, przemoc, strach oraz upokorzenia towarzyszyły dzieciom każdego dnia.

W przypadku ich pokolenia okrucieństwo wojny często nie skończyło się w 1945 r. Żołnierze Armii Krajowej i podziemia antykomunistycznego oraz dzieci żołnierzy antykomunistycznej konspiracji przez lata nie znały lub nie mogły mówić o bohaterskich czynach swoich a także swych ojców. Przez dziesięciolecia poddane były komunistycznym represjom za wierność przysiędze złożonej Ojczyźnie.

Jak dzieci postrzegały tę rzeczywistość? Jak sobie z nią radziły? Jaki wpływ miały przeżycia lat wojny na ich powojenne losy?

O wojnie widzianej oczami dzieci usłyszeliśmy 9 marca o godz. 17.30 w Przystanku Historia w Szczecinie.

Naszymi i Państwa gośćmi były: Amelia Korycka ps. „Mela” – sanitariuszka w szpitalu polowym w czasie Powstania Warszawskiego oraz Izolda Kozłowska – córka ppłk. Czesława Zajączkowskiego „Ragnera”, uczestnika wojny obronnej w 1939 r. i legendarnego dowódcy oddziału partyzanckiego na Nowogródczyźnie, który zginął w obławie NKWD.

 

 

 

  • Wojna w oczach dziecka
do góry