Nawigacja

Aktualności

Pamiętamy o żołnierzach broniących Westerplatte – Choszczno, Kołczewo, Łobez, Rzepin, Staniewice, Stargard, Szczecin, Wierzchowo 1 września 2022

Pierwsi obrońcy słusznej sprawy w najkrwawszej wojnie w dziejach ludzkości, żołnierze Westerplatte. To im w ramach ogólnopolskiej akcji, zainicjowanej przez Oddział IPN w Szczecinie, oddaliśmy hołd w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Odwiedziliśmy 11 grobów zlokalizowanych w 8 miejscowościach.

W dniu 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej upamiętniliśmy żołnierzy z Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, którzy w 1939 r. stawiali bohaterski opór niemieckiej agresji. Tam padły pierwsze strzały z pancernika Schleswig-Holstein.

Na terenie naszego Oddziału zlokalizowaliśmy w 8 miejscowościach 11 grobów obrońców Westerplatte.

Reprezentanci Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie oddali hołd wszystkim spoczywającym w nich żołnierzach poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Zpraszamy na relację z tegorocznej akcji "Pamiętamy o żołnierzach broniących Westerplatte" w naszym Oddziale.

Choszczno. Hołd Władysławowi Chrzanowi w imieniu Oddziału IPN w Szczecinie oddał Tomasz Dźwigał, naczelnik Oddziałowego Archiwum. 

Kołczewo. W Kołczewie na grobie Konstantego Żurawskiego obecna była wiecedyrektor Oddziału IPN w Szczecinie Kinga Macierzyńska. Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele rodziny, delegacja Gminy Wolin i Staroswa Powiatowego w Kamieniu Pomorskim oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Kołczewie. O oprawę wojskową zadbała Marynarka Wojenna.

Łobez. Na uroczystościach w Łobzie Oddział IPN w Szczecinie reprezentował Tomasz Dźwigał, naczelnik Oddziałowego Archiwum. Oddał hołd Bronisławowi Stecewiczowi, pochowanemu na tamtejszym Cmentarzu Komunalnym.

Rzepin. Na grobie Henryka Chrula złożył kwiaty i zapalił znicz dr Paweł Skubisz, dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie oraz Krzysztof Męciński, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

Staniewice. Hołd Janowi Kruczykowi oddał Rafał Semołonik pracownik Delegatury IPN w Koszalinie.

Stargard. W Stargardzie byliśmy i na grobie Jana Wojtowicza, i pod poświęconą mu tablicą, przygotowaną przez Oddział IPN w Szczecinie. Nasz Oddział w uroczystościach reprezentowali  dyrektor dr Paweł Skubisz oraz Krzysztof Męciński, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa. O asystę wojskową zadbali żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej.

 

Szczecin. Dr Paweł Skubisz, dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie, i Krzysztof Męciński, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętninia Walk i Męczeństwa, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach Stefana Nercia (Cmentarz Komunalny w Dąbiu), Jana Zielińskiego (Cmentarz Golęciński), Zygmunta Dopierały i Bronisława Żuka (Cmentarz Centralny w Szczecinie).

Wierzchowo. W uroczystościach przy grobie Michała Pryczka brał udział Rafał Semołonik pracownik Delegatury IPN w Koszalinie

 

do góry