Nawigacja

Aktualności

„Polskie Wakacje” dzieci i młodzieży z Litwy w szczecińskim Przystanku Historia IPN – Szczecin, 17 sierpnia 2022

W ramach projektu „Polskie Wakacje” w Przystanku Historia IPN w Szczecinie gościliśmy polskie dzieci i młodzież z Litwy. Pobyt dzieci w Szczecinie organizowało Stowarzyszenie "Solidarni Razem".

Spotkanie z naszymi gośćmi rozpoczęło się o godzinie 9.00. Po przywitaniu przez dr. Pawła Skubisza Dyrektora Oddziału IPN w Szczecinie oraz Annę Zarzycką p.o. Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej miała miejsce krótka lekcja historii Polski. Spotkanie z naszymi gośćmi staraliśmy się umilić ciekawymi i atrakcyjnymi wydarzeniami. Pierwsza, to wyjątkowa osoba, która Kresy, a zwłaszcza Wilno zna od urodzenia.  Na spotkanie z naszymi rodakami w wiekszości pochodzącymi z wileńszczyzny, przyszedł pan Edward Zujewicz. Dzieciństwo spędził w Wilnie, w czasie wojny był żołnierzem AK V batalionu 77 Pułku Piechoty AK a w 1944 r. uczestniczył w walkach o Wilno. Dzieci miały okazję wysłuchać opowieści wojennych oraz porozmawiać z wyjątkowym świadkiem historii. Następna atrakcja była bezpośrednio związana z okresem wspomnień pana Zujewicza. Do Przystanku Historia przyjechali rekonstrukorzy z NSZ. Dzięki nim dzieci miały okazję obejrzeć mundury z okresu II wojny światowej.

Ostatnim punktem spotania był turniej gier planszowych wyprodukowanych przez IPN, który poprowadzili pracownicy OBEN. Dzieci poznały zasady gry "Znaj Znak" oraz "111" i "303".

Na zakończenie dzieci otrzymały gry a wychowawcy materiały edukacyjne IPN.

do góry