Nawigacja

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Trzeszczyn, 14 czerwca 2022

14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Jest to święto narodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 8 czerwca 2006 r., dla upamiętnienia milionów ofiar, naszych rodaków więzionych i zabijanych w niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych w czasie drugiej wojny światowej.

  • 14_06_22_zaproszenie_4

Tegoroczne główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady na terenie podlegającym pod Oddział IPN w Szczecinie odbędą się przy pomniku Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych na szczecińskim Cmentarzu Centralnym. Wydarzenie rozpocznie się w południe 14 czerwca, w rocznicę transportu więźniów z zakładu karnego w Tarnowie, który w 1940 r. został skierowany przez okupantów niemieckich do nowo otwartego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Wcześniej wspominać będziemy ofiary niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady pod pomnikiem więźniów Ravensbrück na Cmentarzu Świętokrzyskim w Gorzowie Wielkopolskim. Uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy zaplanowano na godz. 8:30.

Znicze zapłoną także pod tablicami upamiętniającymi więźniów filii KL Stutthof w Policach-Mścięcinie, pod pomnikiem Męczeństwa w Trzeszczynie oraz pod pomnikiem „Dzieciom Potulic” w Szczecinie.

do góry