Nawigacja

Aktualności

Przystanek Historia - Synergia DA. Duszpasterstwo akademickie w życiu młodzieży studenckiej Szczecina w latach 1947-1990

W czwartek (12.05.) odbyło się w Przystanku Historia spotkanie poświęcone najnowszej książce dr Zofii Fenrych.

12 maja 2022 r. w Przystanku Historia odbyło się spotkanie na temat historii duszpasterstwa akademickiego w Szczecinie. Inspiracją dla niego była nowo wydana przez szczeciński oddział IPN książka pt. „Synergia DA. Duszpasterstwo akademickie w życiu młodzieży studenckiej Szczecina w latach 1947-1990” autorstwa dr Zofii Fenrych. W dyskusji wzięła udział autorka oraz dr hab. Eryk Krasucki prof. US, a poprowadził ją dr Michał Siedziako. Poruszone zostały kwestie wpływu środowiska DA na młodzież Szczecina, a także znaczenie tej grupy w historii miasta. Omówiona została sprawa doboru i dostępności źródeł, a także rola historii mówionej. W dyskusji zabrali głos liczni przedstawiciele publiczności.

Więcej o książce:

Czy DA było polskim fenomenem? W pewnym sensie tak. Nieznane są przypadki z innych krajów ogarniania studentów opieką i formacją w tak szerokim, wieloaspektowym stopniu. Ciekawe jest także zaangażowanie absolwentów w politykę, pracę społeczną, naukową. Wielu z nich podkreśla przy tym swoje korzenie w formacji DA. Wydaje się, że wśród absolwentów DA nie ma ludzi obojętnych i to jest zdecydowanie fascynujące. W zebranych relacjach nie pojawia się ani razu myśl, że DA było miejscem schronienia, odizolowania się od złego świata, czego obawiali się niekiedy duszpasterze i działacze świeccy. Zdecydowanie częściej DA okazywało się miejscem, w którym można było nabrać sił i działać - charytatywnie, społecznie czy opozycyjnie.

RETRANSMISJA

WIĘCEJ O KSIĄŻCE: https://bit.ly/3vX3zNu
KUP KSIĄŻKĘ: https://bit.ly/3yEA9px
do góry