Nawigacja

Aktualności

Uroczystość odznaczenia medalami Pro Patria i Pro Bono Poloniae

17 grudnia w Szczecinie, w Przystanku Historia wręczone zostały odznaczenia Pro Patria i Pro Bono Poloniae przy obecności ministra Jana Józefa Kasprzyka i zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karola Polejowskiego.

17 grudnia w Przystanku Historia w Szczecinie odbyła się uroczystość odznaczenia medalami Pro Patria i Pro Bono Poloniae. 

Podczas uroczystości obecni byli minister, szef urzędu ds. Kombatantów i Osób represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski oraz reprezentacja szczecińskiego Oddziału IPN z dyrektorem dr Pawłem Skubiszem.

Po uroczystości odznaczenia rozpoczęła się dyskusja w temacie Grudnia 1970 roku i pamięci Ofiar, którą poprowadził dr hab. Sebastian Ligarski, naczelnik Biura Badań Historycznych szczecińskiego Oddziału IPN.

 

Medal Pro Bono Poloniae otrzymali:

Pan Kazimierz Drzazga

Pani Zdzisława Durska

Pan Grzegorz Durski

Pan Piotr Paweł Kacprzak

Ksiądz Prałat Jan Kazieczko

Pan Piotr Korycki

Pan Bogumił Męciński

Pan Krzysztof Męciński

Pan Ryszard Skrzat

Pan dr Paweł Skubisz

Ksiądz kanonik Waldemar Szczurowski

Ksiądz prałat dr Aleksander Ziejewski

Pani Grażyna Adamska

Pan Juliusz Słowacki

 

Medal Pro Patria otrzymali:

Pan Wiesław Nadratowski

Pan Ryszard Bronisław Słowiński

Ksiądz prałat dr Andrzej Steckiewicz

Pani Bożena Jagoda Żwirblińska

 

Na wniosek Zarządu Stowarzyszenia Społecznego "Grudzień '70/Styczeń '71", Krzyżem 50 rocznicy "Grudnia '70" odzaczono:

Pana Piotra Koryckiego

Pana dr hab. Karola Polejowskiego

Pana Ryszarda Bronisława Słowińskiego

 

O odznaczeniu Pro Patria:

Medal „Pro Patria” ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 1 września 2011 r. przyznawany jest osobom (fizycznym oraz prawnym) w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

 

O odznaczeniu Pro Bono Poloniae:

Medal „Pro Bono Poloniæ” ustanowiony Zarządzeniem Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z 25 czerwca 2018 r. dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości przyznawany jest osobom (fizycznym oraz prawnym) w uznaniu szczególnych zasług w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, a także kultywowaniu oraz popularyzacji poza granicami Kraju wiedzy o tradycjach niepodległościowych.

do góry