Nawigacja

Aktualności

Polskie oddziały w armii amerykańskiej w latach 1945–1989 w Niemczech, Francji i USA – Szczecin, 16 września 2021

W czwartek, 16 września, wyjątkowo o godzinie 18:00 w Przystanku Historia (pl. Brama Portowa 1, Posejdon, I piętro) odbyło się spotkanie poświęcone historii polskich oddziałów w armii amerykańskiej w latach 1945-1989 w Niemczech, Francji i USA z udziałem prof. Johna Radzilowskiego z University of Alaska Southeast, Franciszka Nowaka, emerytowanego pracownika US Army, i dziennikarki Moniki Mazanek-Wilczyńskiej.

Prof. John Radzilowski połączył się z nami zdalnie, by podzielić się tym, co na temat polskich żołnierzy znalazł w amerykańskich archiwach.

Franciszek Nowak opowiedział o swoich kontaktach z polskimi żołnierzami w armii amerykańskiej.

Monika Mazanek-Wilczyńska przedstawiła, jak Polacy w US Army stali się zalążkiem amerykańskich sił specjalnych.

Dyskusję poprzedzała projekcja filmu dokumentalnego Moniki Mazanek-Wilczyńskiej Służyliśmy u Amerykanów, w którym Franciszek Nowak wspomina Polaków służących w armii amerykańskiej przez pryzmat swoich osobistych przyjaźni. Dokument został nagrodzony pierwszą nagrodą podczas tegorocznego, 9. Festiwalu Filmowego w Zamościu.

Dla osób zainteresowanych spotkaniem, które jednak niemogły w czwartkowy wieczór zjawić się w Przystanku Historia, nic straconego. Spotkanie zostało nagrane, a materiał w najbliższym czasie zostanie udostępniony na kanale IPN.tv w serwisie Youtube.

 

do góry