Nawigacja

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – Szczecin, Gorzów Wielkopolski, 14 czerwca 2021

14 czerwca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Jest to święto narodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 8 czerwca 2006 r., dla upamiętnienia milionów ofiar, naszych rodaków więzionych i zabijanych w niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych w czasie drugiej wojny światowej.

81 lat temu, 14 czerwca 1940 roku, z niemieckiego więzienia w Tarnowie wyruszył do tworzącego się obozu koncentracyjnego w Auschwitz kolejowy transport pierwszych 753 polskich więźniów politycznych. Do obozu trafiło ostatecznie 728 mężczyzn, głównie harcerzy, żołnierzy Wojska Polskiego, którzy planowali przedrzeć się na Węgry, członków organizacji niepodległościowych i studentów.  Byli pierwszymi więźniami KL Auschwitz, nie licząc 30 niemieckich kryminalistów, którzy przybyli wcześniej z KL Sachsenhausen i objęli funkcje obozowych kapo. 14 czerwca 1940 roku przyjmuje się także jako datę oficjalnego uruchomienia obozu.

Chcąc przybliżyć współczesnym to wydarzenie, 14 czerwca w całej Polsce obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Ma on upamiętniać wszystkich ludzi, którzy stracili życie w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych i obozach zagłady, w szczególności Polaków. Jednym z symboli tego męczeństwa jest pierwszy transport do KL Auschwitz z czerwca 1940 roku.

Gorzów Wielkopolski:

O godzinie 9 pod pomnikiem więźniów Ravensbrück na przykościelnym Cmentarzu Świętokrzyskim w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się uroczystość złożenia kwiatów. W uroczystościach wzięli udział m.in. wojewoda lubuski Władysław Dajczak, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki, przewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował dr Paweł Skubisz, dyrektor oddziału IPN w Szczecinie.

Szczecin:

O godzinie 12 odbyły się główne uroczystości  przy pomniku Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. W uroczystościach brali udział m.in. Krzysztof Soska, wiceprezydent Szczecina, radni miasta, przedstawiciele wojewody zachodniopomorskiego i marszałka województwa zachodniopomorskiego, byli więźniowie niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych oraz żołnierze 12 Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich i 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dr Paweł Skubisz, dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie, wygłosił krótkie przemówienie, a także wspólnie z Krzysztofem Męcińskim, naczelnikiem Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, i Szymonem Nowacki, zastępcą naczelnika Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN, złożył kwiaty i zapalił znicze przy wspomnianym pomniku.

Następnie reprezentanci Instytutu Pamięci Narodowej w osobach dr. Pawła Skubisza, Krzysztofa Męcińskiego i Szymona Nowackiego udali się pod pomnik „Dzieciom Potulic” przy pl. Zwycięstwa, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Wspomniany pomnik został odnowiony rok temu dzięki staraniom pracowników Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

Police i Trzeszczyn

W tym samym czasie Kinga Macierzyńska, zastępca dyrektora Oddziału IPN w Szczecinie, i dr hab. Sebastian Ligarski, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicami upamiętniającymi więźniów filii KL Stutthof w Policach-Mścięcinie oraz pod pomnikiem Męczeństwa w Trzeszczynie, oddając hołd ofiarom i więźniom obozu.

do góry