Nawigacja

Aktualności

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – Szczecin, 13 kwietnia 2021

Z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który przypada na 13 kwietnia, na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, zostały złożone kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem „Krzyż Katyński”.

Oddział IPN w Szczecinie reprezentował dyrektor, dr Paweł Skubisz wraz z Krzysztofem Męcińskim naczelnikiem Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Szczecinie. Hołd ofiarom złożył także m.in. Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Prezes Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie Jolanta Turlińska-Kępys, zastępca dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej generał brygady Jacek Ostrowski a także przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych.

Następnie delegacje udały się złożyć kwiaty na grobie zmarłej w 2020 r. dr n. med. Ewy Gruner-Żarnoch, wieloletniej prezes Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie, uczestniczącej w pracach ekshumacyjnych w Charkowie, która przez całe swoje życie walczyła o prawdę o Zbrodni Katyńskiej i pamięć o jej ofiarach. Za swoją działalność postanowieniem Prezydenta RP z dnia 1 czerwca 2017 r. otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Jej grób jest równocześnie symbolicznym grobem jej ojca dr. Juliana Grunera – lekarza pediatry, wybitnego sportowca i oficera rezerwy, od 1939 r. więzionego przez Sowietów w Starobielsku, zamordowanego wiosną 1940 r. w Charkowie.

 
do góry