Nawigacja

Aktualności

Dyskusja online: Polska Marynarka Wojenna podczas II wojny światowej – Szczecin, 1 kwietnia 2021

Okręty pod biało-czerwoną banderą uczestniczyły w działaniach prowadzonych na morzach i oceanach świata od 1 września 1939 r., aż do kapitulacji III Rzeszy w maju 1945 r. Poznaj historię polskiej Marynarki Wojennej podczas II wojny światowej na fanpage'u @IPN.Szczecin na Facebooku oraz YouTube IPNtvPL.

  • Polska Marynarka Wojenna podczas II wojny światowej

Marynarka Wojenna była ważnym i relatywnie nowoczesnym elementem sił zbrojnych II Rzeczypospolitej, któremu wyznaczono zadanie ochrony polskich interesów na Bałtyku. W 1939 r. wzięła ona udział w obronie wybrzeża przed niemiecką agresją, po czym kontynuowała działania na zachodzie mając początkowo do dyspozycji m.in. trzy niszczyciele (wypłynęły do Wielkiej Brytanii pod koniec sierpnia 1939 r. w ramach planu „Pekin”) i dwa okręty podwodne (przepłynęły przez Cieśninę Sund po zakończeniu operacji na Bałtyku). Polskie załogi obsadziły z czasem szereg innych jednostek dostarczonych przez sojuszników, w tym lekkie krążowniki „Dragon” i „Conrad”. Okręty pod biało-czerwoną banderą uczestniczyły w działaniach prowadzonych na morzach i oceanach świata od 1 września 1939 r., aż do kapitulacji III Rzeszy w maju 1945 r. Prócz działań w obronie rodzimego wybrzeża, zasłynęły m.in. tropiąc niemieckie okręty podwodne w czasie bitwy o Atlantyk, wspierając obronę Malty i atakując transport morski sił Osi na Morzu Śródziemnym oraz eskortując tzw. konwoje arktyczne zmierzające do Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich.

O działaniach prowadzonych przez polskie jednostki podczas II wojny światowej, jak również o życiu codziennym ich załóg na morzu i lądzie, rozmawiali na fanpage'u @IPN.Szczecin na Facebooku oraz YouTube IPNtvPL 

  • prof. Krzysztof Kubiak – Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach 
  • prof. Maciej Franz – Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • moderator – dr Przemysław Benken – Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Szczecinie

 

 

 

 

do góry