Nawigacja

Aktualności

79. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową – Szczecin, 14 lutego 2021

79 lat temu – 14 lutego 1942 roku – Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Podziemne wojsko, będące fenomenem w okupowanej przez Niemców Europie, skupiło w sobie niemal całą patriotycznie nastawioną część narodu polskiego. Nazwa „AK”, także w późniejszym czasie, stała się jednym z najważniejszych symboli dążeń do niepodległości.

W niedzielę 14 lutego 2021 r. z udziałem żołnierzy Armii Krajowej,  wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego oraz służb mundurowych, odbyła się ceremonia złożenia kwiatów pod  pomnikiem „Na chwałę Armii Krajowej” na Cmentarzu Centralnym w 79. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową.

Podczas uroczystości Oddział IPN w Szczecinie reprezentował dyrektor dr Paweł Skubisz wraz z Krzysztofem Męcińskim naczelnikiem Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Szczecinie

Po uroczystości na Cmentarzu Centralnym, w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie odbyła się msza św. w intencji żołnierzy i dowódców Armii Krajowej oraz złożenie kwiatów w kaplicy Armii Krajowej. 

 

Dowiedz się więcej o Armii Krajowej

14 lutego 1942 r. do Kraju dotarła depesza, w której Naczelny Wódz, gen. Władysław Sikorski, rozkazywał:

Dnia 14 lutego 1942 r.
Kalina
W ślad za moim rozkazem l.2926 z dnia 3 IX 1941 r.
1. Znoszę dla użytku zewnętrznego nazwę ZWZ – wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w Kraju stanowią „Armię Krajową” podległą Panu Generałowi, jako jej dowódcy
2. Stanowisko Pana Generała nosi nazwę Dowódcy Armii Krajowej […]
Naczelny Wódz
Sikorski
Generał broni

 

  

do góry