Nawigacja

Aktualności

Dyskusja o albumie rysunkowym: "39/45" czyli jak można opowiadać historię obrazem – Szczecin, 11 lutego 2021

Dyskusja online poświęcona polskim losom w II wojnie światowej – opowiedzianych nie tylko słowem, ale i obrazem.

  • 1200x628

Wiele istotnych wydarzeń, które rozegrały się w trakcie II wojny światowej nie zostało utrwalonych na kliszach fotograficznych, czy taśmach filmowych, przez co zilustrowanie ich dzisiaj może okazać się trudne lub wręcz niemożliwe. Nie oznacza to, że powinniśmy zrezygnować z obrazowania rodzimej historii – wręcz przeciwnie. Wszak tradycje narodowego malarstwa historycznego mamy bardzo bogate. Już w XIX wieku osiągnięto malarską perfekcję, a płótna mistrzów, takich jak Matejko, czy Gierymski stały się podstawowym nośnikiem wizualnym, kształtującym narodowe imaginarium wielu pokoleń. Współczesna kultura stwarza jednak szereg nowych wyzwań i możliwości.

W albumie rysunkowym 39/45, zdecydowano się na gatunek komiksowy, a precyzyjniej – innowacyjną formę na pograniczu komiksu i innych sztuk plastycznych, wzbogaconą historycznym komentarzem. Ten sposób przekazu pozwala ująć w warstwie wizualnej nie tylko istotną faktografię, lecz także dotrzeć do nowego odbiorcy oraz rozbudzić jego wyobraźnię.

Na fanpage'u @IPN.Szczecin na Facebooku oraz YouTube IPNtvPL polecamy dyskusję online poświęconą polskim losom w II wojnie światowej – opowiedzianych nie tylko słowem, ale i obrazem.  O najnowszym albumie komiksowym Wydawnictwa #IPN rozmawiają:

  • Tomasz Bereźnicki - rysownik, ilustrator, współautor albumu
  • Maciej Frycz - OBEN IPN Szczecin, współautor albumu
  • dr Zofia Fenrych (moderator) - OBEN IPN Szczecin

 39/45. Polskie Państwo Podziemne - Transmisja

 

39/45. Polskie Państwo Podziemne - Zapowiedź transmisji

 

 WIĘCEJ O KSIĄŻCE 

 KUP ONLINE

 

do góry