Nawigacja

Aktualności

Dyskusja o albumie: Szczecińska rewolta i jej obraz utrwalony na kliszach – Szczecin, 22 grudnia 2020

  • 1200x628_Obszar roboczy 1

Na fanpage'u @IPN.Szczecin na Facebooku oraz YouTube IPNtvPL polecamy dyskusję online wokół albumu „Szczecińska rewolta i jej obraz utrwalony na kliszach”. Album został wydany przez Oddział IPN w Szczecinie.

Przedmiotem rozmowy był fotograficzny aspekt Grudnia’70. Jaka była atmosfera tamtych chwil, kto fotografował, kogo i dlaczego?  Zapytaliśmy również o emocje, jakie towarzyszyły w chwili naciskania spustu migawki i jakie były dalsze losy fotografii. W dyskusji udział wzięli:

  • Zbigniew Wróblewski, rocznik 1942 – fotografik, animator kultury, nauczyciel wielu pokoleń miłośników fotografii.
  • Janusz Piszczatowski, rocznik 1949 – artysta fotograf uhonorowany tytułem Artiste FIAP, autorem i współautor wielu wystaw fotograficznych, wykładowca akademicki.
  • dr Paweł Miedziński – autor albumu, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Szczecinie

Zapis dyskusji na kanale IPNtv

 Zapowiedź dyskusji


O książce

Oddajemy w Państwa ręce album Szczecińska rewolta i jej obraz utrwalony na kliszach. Powstał on z autorskiego wyboru zachowanej dokumentacji fotograficznej, utrwalonej w 1970 i 1971 r. Jest to jedna z wielu publikacji odwołujących się do tamtych dramatycznych chwil, wydana przez szczeciński Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Znalazły się w nim fotografie już wcześniej publikowane, ale także takie, które zostały odnalezione zupełnie niedawno i pozostawały w zasadzie nieznane. Album otwiera i zamyka pochód pierwszomajowy – najważniejsze robotnicze święto, tak bardzo zawłaszczone przez komunistyczną władzę. W publikacji można odnaleźć dokładnie te same miejsca – w maju maszerowali „ludzie pracy”, a kilka miesięcy później przelewała się krew. Kolejne rozdziały są umowne – wiele wydarzeń trwało wszak równolegle. Odnoszą się one do kluczowych elementów tamtych dni – walk ulicznych, strajku, represji czy debaty. Album ma za zadanie uzupełnić wiedzę na temat szczecińskiego Grudnia 1970– Stycznia 1971, a zwłaszcza przybliżyć jej wizualny wymiar.

do góry