Nawigacja

Aktualności

Dyskusja online: Złamane skrzydła. Wzloty i upadki polskich lotników – 8 października 2020

Historia polskiego lotnictwa, podobnie jak życie składa się z sukcesów i porażek. Powstawało ono w zgiełku walk przed 1918 rokiem, kiedy piloci z różnych zaborów, a także ochotnicy z Europy i świata włączyli się wysiłek zbrojny. Pierwszy test zdawano od razu, niemal, „że z marszu”, gdy lotnicy włączyli się do walk o granicę dopiero odradzającego się kraju. Wszystkie dokonania, wyszkolenie i sprzęt miał sprawdzić kolejny test- obrona własnej Ojczyzny we wrześniu 1939 roku.

  • Zdjęcie prezentuje trzech lotników i fragment samolotu myśliwskiego. Na skrzydłach samolotu widać pasy z amunicją do karabinu maszynowego w samolocie. Lotnicy widoczni na zdjęciu uzupełniają amunicję w samolocie.
    1200x628

Lotnicze zmagania Polaków podczas II wojny światowej to pasmo sukcesów, ale i rozczarowań. Z jednej strony polscy lotnicy walcząc ramię w ramię z Brytyjczykami odwrócili losy II wojny światowej podczas Bitwy o Anglię. Zanim jednak doszło do walk nad angielskim niebem w starciach z Luftwaffe zmierzyliśmy się dwukrotnie. Pierwszy raz we wrześniu 1939 roku podczas obrony własnego kraju, a także w obronie Francji 1940 roku. Oba starcia zakończyły się porażką. Nie złamało to waleczność i odwagi lotników, co udowadniali niejednokrotnie, oddając życie w walce. Najskuteczniejszym dywizjonem walk o Anglię została polska 303. W roku 1941 polskie lotnictwo było drugą siłą lotnictwa sprzymierzonych. Dobra passa nie trwała jednak długo. Zakończenie wojny przyniosło Polakom pasmo rozczarowań, które nie ominęły lotników. Nie wzięli oni udziału w paradzie zwycięstwa odbywającej się w Londynie w 8 czerwca 1946. Dodatkowo po zakończeniu działań wojennych do podjęcia mieli trudna decyzję: wracać do kraju czy pozostać na obcej ziemi?

Na fanpage'u @IPN.Szczecin oraz YouTube IPNtvPL polecamy dyskusję online „Złamane skrzydła. Wzloty i upadki polskich lotników”.

W dyskusji udział wzięli Grzegorz Śliżewski i Grzegorz Sojda, autorzy m.in. książek „God Save The 303 Squadron!”, „Ci cholerni Polacy! Polskie Siły Powietrzne w Bitwie o Anglię ” „Cyrk Skalskiego. Przyczynek do monografii” biografii asów myśliwskich: Stanisława Skalskiego, Karola Pniaka i Kazimierza Spornego. Moderatorem dyskusji była Magdalena Ruczyńska – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie. 

Zapowiedź transmisji

Transmisja

do góry