Nawigacja

Aktualności

40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie – Szczecin, 30 sierpnia 2020

Latem 1980 r. Szczecin stał się areną wydarzeń, które zapoczątkowały blisko dziesięcioletnią erozję komunistycznych rządów w Polsce. Szczecin był jednym z głównych ośrodków strajkowych, w którym 30 sierpnia 1980 r. podpisano historyczne Porozumienia Sierpniowe otwierające drogę do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i skupionego wokół niego ogromnego, wolnościowego, demokratycznego ruchu społecznego.

W tym wielkim zwycięstwie, jaką była  „Solidarność” miały udział miliony - najczęściej - anonimowych osób oraz tysiące mieszkańców Szczecina, którzy mimo obaw i strachu  przeciwstawili się komunistycznemu kolosowi. Udało się bo byli razem. Wydarzenia Sierpnia '80 były impulsem do zmian systemowych, które ostatecznie doprowadziły do upadku PRL i innych krajów demokracji ludowej bloku wschodniego.

Obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie rozpoczęły się Mszą Św. w parafii pw. św. Stanisława Kostki. Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska odczytała list Prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników obchodów, a wiceminister Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – Grzegorz Witkowski – list od Premiera Mateusza Morawieckiego.

Uroczystości odbyły się także pod bramą Stoczni Szczecińskiej, w których uczestniczyli ministrowie, posłowie oraz wojewoda zachodniopomorski, przedstawiciele służb mundurowych oraz władz samorządowych, działacze opozycji antykomunistycznej w PRL oraz mieszkańcy  Szczecina. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie reprezentował dyrektor dr Paweł Skubisz oraz naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Szczecinie Krzysztof Męciński. 

W trakcie uroczystości głos zabrał przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, który powiedział:

„Możemy zadać sobie pytanie, każdy z nas z osobna - dlaczego czekamy cały rok i pamiętamy o tych dniach? Bo to jest nasz testament, to jest testament tych, którzy walczyli w 1980 r. i to jest nasze świadectwo, świadectwo tych ideałów i wartości, które niosła w 1980 r. <<Solidarność>> i niesie do dzisiaj. To jest świadectwo szacunku dla tych wszystkich bezimiennych, którzy walczyli o skrawek wolności, jakim był wówczas postulat o powstaniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego <<Solidarność>>”

„<<Solidarność>> to nie trend w modzie. <<Solidarność>> to przywiązanie do wartości mówienie o nich codziennie. (…) Dlatego tak ważne jest, aby w to 40-lecie mówić: nie było pierwszej, drugiej, trzeciej, nie było starej czy nowej <<Solidarności>>. Jest jeden Niezależny Samorządny Związek Zawodowy <<Solidarność>>, od samego początku do teraz, który walczy o prawa pracownicze, ale także jest kustoszem historii”.

Odsłonięcie muralu w 40. rocznicę Porozumień Sierpniowych w Szczecinie.

​Dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie dr Paweł Skubisz wraz z wicewojewodą Markiem Suboczem, posłem Arturem Szałabawką oraz przewodniczącym Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego Mieczysławem Jurkiem odsłonili mural upamiętniający podpisanie w Szczecinie Porozumień Sierpniowych. 

 

 

Iluminacja w hołdzie „Solidarności

 

{GALERIA:456548-456551-456554}

30 i 31 sierpnia, by uczcić 40. rocznicę Porozumień Sierpniowych, jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w kraju i ikona architektoniczna naszego miasta - Filharmonia w Szczecinie - rozbłyśnie dzięki specjalnemu pokazowi iluminacji. Przez dwa dni od godziny 21:00 do północy fasada Filharmonii, na co dzień czyste białe "płótno", stanie się ruchomym obrazem nawiązującym symbolicznie do ważnych dla Polski, Europy i całego świata, wydarzeń. Tą iluminacją chcemy oddać hołd wszystkim uczestnikom zrywu, który miał miejsce w sierpniu 1980 roku oraz ofiarom komunistycznego reżimu.


Organizatorami pokazu iluminacji są: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie oraz Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego.
 

 

do góry