Nawigacja

Aktualności

Uroczystości w 77. rocznicę krwawej niedzieli na Wołyniu - Szczecin, Dębno

11 lipca 2020 r., w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej hołd polskim ofiarom w 77. rocznicę kulminacji zbrodni wołyńskiej oddał dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie dr Paweł Skubisz

Obchody rozpoczęła Msza św. w Kościele Rektoralnym pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Szczecinie, w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP oraz poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Po zakończonej Mszy św. uczestnicy uroczystości procesyjne przeszli na Cmentarz Centralny pod pomnik „Ofiar nacjonalistów ukraińskich w latach 1939–1947”.  Pod pomnikiem została odprawiona modlitwa w intecji ofriar zbrodni wołyńskiej. Następnie zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie reprezentował dyrektor Oddziału dr Paweł Skubisz i naczelnika Oddziałowego Biura Ochrony Anna Zarzycka. 

Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Kresy Wschodnie - Dziedzictwo i Pamieć.

* * *

12 lipca w Dębnie dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej  dr Paweł Skubisz uczestniczył w uroczystości odsłonięcia tablicy w hołdzie polskiemu duchowieństwu zamordowanemu przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu, Małopolsce Wschodniej oraz na ziemiach południowo-wschodnich powojennej Polski w latach 1939–1947. 

W uroczystości uczestniczyli również: Wicewojewoda Zachodniopomorski Marek Subocz,  Biskup Pomocniczy i Wikariusz Generalny ks. Bp prof dr hab Henryk Wejman, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy Dębna. 

Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Kresy Wschodnie - Dziedzictwo i Pamięć Oddział w Dębnie.

* * *

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22 lipca 2016 roku. Święto ma na celu upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczpospolitej przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej. Wspomnienie przypada w rocznicę tzw. krwawej niedzieli (11 lipca 1943 r.), będącej punktem kulminacyjnym masowych eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez OUN–UPA, wspieranych przez lokalną ludność ukraińską.

W rocznicę Zbrodni Wołyńskiej IPN zaprezentował i udostępnił Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej dostępną on-line na portalu zbrodniawolynska.pl w zakładce „Baza Ofiar”. Można tam znaleźć informacje o osobach zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich. Częścią projektu jest interaktywna mapa zbrodni, na której oznaczono miejsca śmierci powiązane z danymi ofiar i faktami opisanymi w bazie. Na chwilę obecną baza ma ok. 17 000 wpisów i będzie sukcesywnie uzupełniana.

Baza Ofiar Zbrodni Wołyńskiej

do góry