Nawigacja

Aktualności

Dyskusja o książce „Tajemnice Strażnicy WOP w Konarach (1945–1947). Szabrownictwo, dezercje, morderstwa” – Szczecin, 25 czerwca 2020

Sztolnie w Górach Sowich, kompleks Riese i zaginiony złoty pociąg – to nie jedyne tajemnice Dolnego Śląska. Zapraszamy na dyskusję wokół najnowszej książki dr. Artura Ochała, wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej, który opisuje tajemnice strażnicy WOP w Konarach.

Na fanpage'u Facebook @IPN.Szczecin oraz YouTube IPNtvPL, zapraszamy na dyskusję wokół książki dr. Artura Ochała „Tajemnice Strażnicy WOP w Konarach (1945–1947). Szabrownictwo, dezercje, morderstwa”

Wiosna-lato 1945 r. był to gorący okres w Kotlinie Kłodzkiej, nie tylko z uwagi na temperaturę powietrza: walka o granice z Czechami, wysiedlanie Niemców, powstająca administracja polska oraz próby zabezpieczenia nowej granicy państwa, szabrownictwo i grabieże. W takich realiach rozgrywa się akcja książki. To właśnie w nieistniejących już dziś Konarach latem 1946 r. doszło do zbiorowej dezercji żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza pod dowództwem por. Jana Kajdy. Kim był Kajda? Jakie były powody dezercji obsady strażnicy i jaki los spotkał dezerterów? O tym można dowiedzieć się tylko w jeden sposób – sięgając po książkę oraz oglądając naszą dyskusję, w której udział wzięli:

  • dr Artur Ochał – Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie
  • Krzysztof Łagojda – Uniwersytet Wrocławski
  • moderator dyskusji: Michał Ruczyński – Oddział IPN w Szczecinie

Retransmisja

WIĘCEJ O KSIĄŻCE 

 KUP ONLINE

do góry