Nawigacja

Edukacja – Szczecin

Propozycje ogólne

 Spacery edukacyjne 

Propozycja przeznaczona jest dla osób chcących bliżej poznać historię miasta. Uczestnicy spacerów prowadzeni będą labiryntem ulic wybranych dzielnic. Przewodnicy staną się jednocześnie narratorami, a sam spacer – małą podróżą w przeszłość. Uczestnikom opowiedziane zostaną historie mijanych miejsc i ludzi je zamieszkujących, a także zaprezentowane wybrane materiały ikonograficzne oraz dokumenty.

Spacery organizowane w Szczecinie:

  •    „Lejbuszewo” – wycieczka po Niebuszewie śladami szczecińskich Żydów.
  •      Od Schiffswerke do Solidarności. Szczecińskie stocznie – symbole epok.
  •     „Śladami zbrodni”. Miejsca szczecińskiej bezpieki.

 

Spacery organizowane w Gorzowie Wielkopolskim:

  • Gorzów 1945 – miasto ruin, miasto pionierów.

 

Informacje i zgłoszenia:

Szczecin: Mateusz Lipko, tel. 91 312 94 29, e-mail: mateusz.lipko@ipn.gov.pl

Gorzów Wielkopolski: Jarosław Palicki, tel. 95 735 81 92, e-mail: jaroslaw.palicki@ipn.gov.pl 

 

Cykl „Filmowe drogi do niepodległości”. Otwarte pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych

Celem cyklu jest prezentacja ważnych i cenionych, ale również mniej oczywistych współczesnych filmów fabularnych i dokumentalnych nawiązujących do wydarzeń z historii najnowszej. Naszym tegorocznym motywem przewodnim będzie próba ukazania dróg do niepodległości w burzliwym XX wieku. Zainspirowani starą ideą DKF, liczymy, że po każdym z seansów rozgorzeje dyskusja, którą dodatkowo wzbogacą specjalnie zaproszeni goście, wśród których znajdą się twórcy filmowi, historycy lub opiniotwórczy recenzenci. Współorganizatorem cyklu jest Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie (Kino Zamek).

Bieżące informacje na temat repertuaru  będą publikowane na stronach IPN i Kina Zamek.

 

Informacje:

Mateusz Lipko, tel. 91 312 94 29, e-mail: mateusz.lipko@ipn.gov.pl

 

 „Szczecińskie historie”. II Przegląd filmów nie tylko archiwalnych

5 lipca 2018 r. został zainaugurowany przegląd filmowy poświęcony Szczecinowi i jego historii. Został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność, dlatego też w 2019 r. zapraszamy na II przegląd „Szczecińskich historii”. Na uczestników czekają projekcje filmów archiwalnych i fabularnych, a także ciekawe dyskusje z reżyserami, bohaterami filmów, ludźmi kultury tworzącymi w Szczecinie i o Szczecinie. Jest to bardzo dobra okazja do poszerzenia wiedzy na temat miasta, nie tylko dla szczecinian.

 

Informacje:

Katarzyna Rembacka, tel. 91 312 94 10, e-mail: katarzyna.rembacka@ipn.gov.pl

 

Klub Historyczny im. Stefana „Grota” Roweckiego

Zadaniem Klubu jest zapoznawanie uczestników organizowanych spotkań z opartą na rzetelnych podstawach naukowych wiedzą historyczną o losach państwa i społeczeństwa polskiego w latach okupacji i powojennego zniewolenia. Wiedza ta powinna być podstawą kształtowania patriotycznych postaw społeczeństwa, co jest zasadniczym celem podjęcia tej inicjatywy. Spotkania Klubu „Grota” mają charakter otwarty. Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych, zwłaszcza młodzież szkolną. Wykłady mają formę popularno-naukową i ich odbiorcami mogą być zarówno gimnazjaliści, licealiści, jak i studenci. Sesje w ramach Klubu „Grota” są niewątpliwie okazją do spotkania ze świadkami historii oraz wybitnymi naukowcami. W przekonaniu organizatorów Klubu takie spotkania stanowią również uzupełnienie szkolnej wiedzy.

Informacje i zgłoszenia:

Anna Zarzycka, tel. 91 484 98 50, e-mail: anna.zarzycka@ipn.gov.pl

 

Akademia Niepodległości w Goleniowie

W grudniu 2017 r. w Goleniowie zostały zainaugurowane spotkania w ramach Akademii Niepodległości. Jest to ogólnopolski projekt mający na celu upowszechnienie wiedzy na temat odzyskanie niepodległości, walk o granice oraz historii Rzeczpospolitej Polski w okresie międzywojennym. Na terenie województwa zachodniopomorskiego cykl organizowany jest we współpracy w Ośrodkiem Dokumentacji Dziejów Ziemi Goleniowskiej „Żółty Domek”. Każdy uczestnik otrzymuje indeks słuchacza Akademii. O szczegółach kolejnych spotkań będziemy informować za pośrednictwem stron internetowych IPN. Zainteresowanych zachęcamy do przekazywania swojego adresu, na który będą wysyłane zaproszenia.

 

Informacje i zgłoszenia:

Maciej Frycz, tel. 91 312 94 12, e-mail maciej.frycz@ipn.gov.pl

do góry