Nawigacja

Aktualności

Aplikacja „Polskie Państwo Podziemne” – do pobrania

„Polskie Państwo Podziemne” to edukacyjna gra historyczna, która ilustruje zasady i skalę działalności struktur konspiracyjnych, poprzez sylwetki osób, które je współtworzyły.

  • Aplikacja „Polskie Państwo Podziemne”

Wychodząc naprzeciw dużemu zainteresowaniu odbiorców, zawartość gry planszowej została przeniesiona do wirtualnej przestrzeni, w postaci prostej w obsłudze aplikacji. Dzięki rozgrywce uczestnik będzie mógł zapoznać się z działalnością postaci tak znanych, jak Witold Pilecki, August Emil Fieldorf czy Aleksander Kamiński, ale również mniej rozpoznawalnych, jak Zbigniew Sujkowski, Władysław Sieroszewski czy Helena Jamonttówna.

Teraz, pobierając aplikację, możesz dołączyć do rozgrywki i zrozumieć, dlaczego Polskie Państwo Podziemne jest określane mianem fenomenu na skalę światową.

Kliknij w link poniżej, aby pobrać aplikację

Aplikacja Polskie Państwo Podziemne 

Jak rozpocząć rozgrywkę?

Pobierz aplikację.
Wypakuj pobrany plik.
Po rozpakowaniu, uruchom plik o nazwie Polskie Państwo Podziemne.exe. i rozpocznij rozgrywkę!

System operacyjny:

Windows 7 (i nowsze)

Wymagania sprzętowe:

Procesor minimum Dual Core 2GHz (zgodny z SSE2), 4GB RAM,

karta graficzna zgodna z DirectX 10

 

 


Film instruktażowy do gry

 

Na potrzeby projektu została wytworzona oryginalna szata graficzna, która w komiksowej stylistyce ujęła zarówno bohaterów niniejszego wydawnictwa jak i schemat struktury działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Zamysłem autorów było naświetlenie odbiorcy rozmachu i skali działalności PPP poprzez szereg postaci istotnych dla faktografii, jak i graficzne zilustrowanie na „nowo” schematu struktur Polskiego Państwa Podziemnego, którego symboliczny wymiar stanowi niejako inspirację dla odbiorcy do pochylenia się i „odszyfrowania” zawartych w nim treści.

Spot edukacyjny prezentujący powstanie i działanie Polskiego Państwa Podziemnego

Co daje taka aplikacja - w wymiarze edukacyjnym - czego nie dadzą książka czy film dokumentalny?

 

Nowe zdobycze technologii i ich powszechność sprawia, że mogą być one wykorzystane jako bardziej efektywne narzędzie w działalności edukacyjnej. Jednocześnie nie wyklucza to obecności nośnika drukowanego, a umożliwia upowszechnienie treści/produktu/materiału poprzez dodatkowe medium. W istocie dokonaliśmy przeniesienia treści edukacyjnej gry historycznej „Polskie Państwo Podziemne” do wirtualnej przestrzeni, wychodząc tym samym naprzeciw zainteresowaniu odbiorców. Wirtualna rozgrywka stanowi prostszą i bardziej przystępną formę poszerzania wiedzy o historii, ze szczególnym uwzględnieniem historii Podziemnego Państwa. W przeciwieństwie do publikacji książkowych, wymusza niejako na uczestniku interakcję i aktywność. W grze zaproponowano cztery warianty gry, natomiast jeden z nich przewiduje kooperację pomiędzy uczestnikami, której efektem jest budowa autorskiej sieci powiązań. Celem tej rozgrywki jest ukazanie skali działalności Podziemnego Państwa, jak i poszczególnych wybranych postaci, z których żadna nie zajmowała się tylko jedną dziedziną. W tym wariancie, każda powstała w ten sposób autorska „sieć” jest niepowtarzalna i stanowi wartość dodaną wydawnictwa. Ponadto gra uczy umiejętności kojarzenia, docierania do informacji i argumentowania swojego wyboru. Oprawa graficzna utrzymana jest w konwencji komiksowej przez co stanowi bardziej atrakcyjną formę przekazu treści aniżeli formuła filmu dokumentalnego czy książki. Aplikacja jest prosta w obsłudze, bezpłatna i dostępna dla każdego posiadacza komputera - powiedział Maciej Frycz z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Szczecini, współautor gry.

Jaki jest  aktualny stan wiedzy w polskim społeczeństwie o Armii Krajowej?

Pewne elementy związane z działalnością Polskiego Państwa Podziemnego są dziś dobrze rozpoznawane, jak symbol Polski Walczącej.  Z naszego doświadczenia edukacyjnego wynika, iż prawie każdy potrafi go nazwać i skojarzyć z Powstaniem Warszawskim, czasem z całym okresem II wojny światowej. Jest on również często wykorzystywany przez producentów odzieży patriotycznej czy gadżetów. Niestety mniej osób kojarzy z nim Annę Smoleńską - współtwórczynię „Kotwicy” oraz fakt rozpowszechniania go w ramach akcji małego sabotażu. Dlatego też głównym zamierzeniem  gry i jej cyfrowej wersji było przedstawienie fenomenu Polskiego Państwa Podziemnego, zarówno wielości pól działalności, jak i zaangażowania poszczególnych bohaterów. W naszej ocenie Polskie Państwo Podziemne jest utożsamiane w większości z wysiłkiem zbrojnym, natomiast rzadziej wspomina się o działalności pionu cywilnego, który również był istotnym filarem polskich struktur konspiracyjnych. Polskie Państwo Podziemne to oprócz walki zbrojnej, także tajne nauczanie, działalność wydawnicza czy akcje pomocy społecznej, które charakteryzowały się m. in. pomocą ludności żydowskiej. Każda osoba, która sięgnie po „Polskie Państwo Podziemne” nie tylko poszerzy swoją wiedzę o tym fenomenie w skali światowej, ale także przekona się, że za każdą z tych sfer aktywności odpowiadali konkretni ludzie - powiedziała Magdalena Ruczyńska, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie.

Aplikację na zlecenie Oddziału IPN w Szczecinie przygotowało

WORKROOM GROUP

do góry