Nawigacja

Aktualności

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – Szczecin,12 kwietnia 2024 r.

Oddaliśmy hołd Polakom zamordowanym przez bolszewików w Katyniu. Pod pomnikiem „Krzyż Katyński” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbyły się w piątek uroczystości związane z obchodami 84. rocznicy Mordu Katyńskiego.

Pod pomnikiem „Krzyż Katyński” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbyły się w piątek uroczystości związane z obchodami 84. rocznicy Mordu Katyńskiego. Wzięli w nich udział m.in. członkowie Stowarzyszenia „Katyń” w Szczecinie, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell, Wojewoda Zachodniopomorski Adam Rudawski, dyrektor szczecińskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Męciński.

Byli przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich i patriotycznych, uczniowie i nauczyciele.

Asystę kompanii honorowej oraz orkiestrę Wojska Polskiego podczas uroczystości wystawiła 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana.

W swoim przemówieniu szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell określił Zbrodnię Katyńską jako symbol „przewrotnej, złowrogiej i ludobójczej polityki skierowanej przeciwko naszym rodakom”.

 

Las katyński stał się symbolem martyrologii Polaków na nieludzkiej ziemi

- powiedział.

Obrońcy Ojczyzny w 1939 roku zostali zamordowani tylko dla tego, że byli Polskimi Patriotami, elitą intelektualną naszego narodu


- mówił pod pomnikiem „Krzyż Katyński” dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński.

Zostali zamordowani dwukrotnie. Pierwszy raz fizycznie unicestwieni w Lesie katyńskim, w budynkach zarządu NKWD w Charkowie, Twerze, Kijowie, Chersoniu i Mińsku. Drugi raz padli ofiarą tzw. Kłamstwa Katyńskiego. Sowieccy Zbrodniarze i ich komunistyczni poplecznicy w Polsce chcieli zabić pamięć o nich. Ale dzięki rodzinom katyńskim pamięć o tej zbrodni w tym najtrudniejszym okresie komunistycznego zniewolenia była przechowywana w polskich domach, aż do momentu odzyskania przez Polskę suwerenności.

 

Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem „Krzyż Katyński” a minister Lech Parell wręczył członkom Stowarzyszenia „Katyń” w Szczecinie medale „Pro Patria”. Żołnierze 12 DZ oddali salwę honorową. 

Organizatorem uroczystości był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie we współpracy ze Stowarzyszeniem Katyń w Szczecinie.

Po zakończonej uroczystości dyrektor szczecińskiego IPN Krzysztof Męciński, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Marzena Szulc i członkowie Stowarzyszenia Katyń” złożyli kwiaty na grobie zmarłej w 2020 r. dr n. med. Ewy Gruner-Żarnoch, wieloletniej prezes Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie, uczestniczącej w pracach ekshumacyjnych w Charkowie, która przez całe swoje życie walczyła o prawdę o Zbrodni Katyńskiej i pamięć o jej ofiarach. Grób pani Ewy Gruner-Żarnoch jest równocześnie symbolicznym grobem jej ojca dr. Juliana Grunera – lekarza pediatry, wybitnego sportowca, jednej z ofiar Zbrodni Katyńskiej.

***

Katyńską zbrodnię popełnili sowieci rozstrzeliwując wiosną 1940 r. blisko 22 tysiące obywateli Polski, w tym oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej, na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale Biuro Politycznego KC Komunistycznej Partii ZSRR z 5 marca 1940 r. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” dokonywano przez strzał w tył głowy z broni krótkiej.

Sowieci nie ustawali w próbach zakłamania tej zbrodni. Przez długie powojenne lata władze w Moskwie, a także komuniści w Polsce ukrywali prawdę. W PRL cenzura blokowała wszelkie próby wskazania faktycznych sprawców. Kłamstwo to powtarzano aż do 1989 roku i wtedy w Polsce stało się możliwe wznoszenie oficjalnych pomników katyńskich. Rosjanie dopiero w kwietniu 1990 r. uznali swoją odpowiedzialność za tę zbrodnię.

do góry