Nawigacja

Aktualności

81. rocznica powołania Armii Krajowej – Szczecin, 14 lutego 2023

81 lat temu – 14 lutego 1942 roku – Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Podziemne wojsko, będące fenomenem w okupowanej przez Niemców Europie, skupiło w sobie niemal całą patriotycznie nastawioną część narodu polskiego. Nazwa „AK”, także w późniejszym czasie, stała się jednym z najważniejszych symboli dążeń do niepodległości.

W 81. rocznicę utworzenia Armii Krajowej Instytut Pamięci Narodowej Oddził w Szczecinie wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin oraz 14. zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej zorganizowali obchody upamiętniające to wydarzenie.

 

Obchody  przemianowania Związu Walki Zbrojnej w Armię Krajową rozpoczęły się o godzinie 11.15 złożeniem kwiatów pod tablicą "Żołnierzom Armii Krajowej" przy Urzędzie Miasta w Szczecinie

 

Główne uroczystości odbyły się przy pomniku "Na Chwałę Armii Krajowej" na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Kinga Macierzyńska - p.o. Zastępcy Dyrektora IPN O. w Szczecinie zwróciła w swoim przmówieniu uwagę. że 

Związek Walki Zbrojnej nie był pierwszy a Armia Krajowa nie była ostatnia. Pamiętamy bowiem o Służbie Zwycięstwu Polski, Delegaturze Sił zbrojnych na Kraj oraz Zrzeszeniu "Wolność i Niezawisłość". Pamiętamy o wszystkich, którzy się postawili niemieckiej i sowieckiej okupacji. Podkreślamy jednak symbolikę tego wydarzenia, bo nie chodziło przecież o zwykłą zmianę nazwy. Od tego momentu podziemną walkę prowadzić miały nie powiązane jednostki ale cała armia, Armia Krajowa. (...) Jesteśmy tu, aby wyrazić wdzięczność żołnierzom Armii Krajowej, ich poprzednikom i kontynuatorom za to, że stali nieugięcie na straży honoru Rzeczypospolitej, za to że o jej wyzwolenie z niewoli walczyli ze wszystkich sił, za to, że dla wielu z nich ta walka trwała zgodnie z przysięgą aż do ofiary życia.

 

Ze strony organizatorów obecni byłi Kinga Macierzyńska - p.o. Zastępcy Dyrektora IPN O. w Szczecinie, Jolanta Szyłkowska oraz pułkownik Bolesław Pawłowski ps. „Lanca" - Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okreg Szczecin oraz ppłk Tomasz Rejczak - Zastępca Dowódcy 14. ZBOT.  W uroczystości uczestniczył Tomasz Wójcik - Wicewojewoda Zachodniopomorski, gen. bryg. Michał Rode - zastępca Dowódcy 12. Brygady Zmechanizowanej, Katarzyna Koszewska - Zachodniopomorski Kurator Oświaty oraz przedstawiciele służb mundurowych, władz samorządowych, stowarzyszeń, zakładów pracy i szczecinianie.

 

Po uroczystości, przedstawiciele IPN, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wraz z Wicewojewodą udali się na miejsca spoczynku Przewodniczących szczecińskiego Oddziału Związku by wspólnie zapalić znicze.

 

Armia Krajowa

Była Wojskiem Polskim w konspiracji, częścią Polskiego Państwa Podziemnego podporządkowanego konstytucyjnemu Rządowi RP na Uchodźstwie. Przez cały okres okupacji tworzący ją żołnierze prowadzili walkę z okupantami – niemieckim i sowieckim, broniąc narodu przed zagładą. To właśnie AK w czasach niemieckiego terroru kształtowała postawy setek tysięcy Polaków, dawała nadzieję w trudnych chwilach i podtrzymywała ducha walki.

Mimo upadku powstania warszawskiego i podboju Polski przez Armię Czerwoną, mimo zaakceptowania przez zachodnich aliantów zmian terytorialnych i oddania Polski w sowiecką strefę wpływów, akowcy pozostawali gotowi do dalszej batalii, a wielu z nich – w ramach Delegatury Sił Zbrojnych, Ruchu Oporu Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Warta” i innych organizacji niepodległościowych – podjęło otwartą walkę z nowym, komunistycznym najeźdźcą.

Dopiero upadek sowieckiego imperium w Europie w 1989 r. spowodował, że Polska wraz z innymi krajami mogła przywrócić pamięć bohaterom, którzy oddali życie w obronie niepodległości.

do góry